В около 2/3 от случаите, в които Комисията за защита на потребителите (КЗП) се произнася за наличието на нелоялни търговски практики и съответните търговци обжалват тези произнасяния, се стига до решение от страна на съда в полза на комисията, респективно на потребителите.
Най-важният резултат е, че за неограничен кръг потребители вече тези практики не се адресират и съответно те са предпазени от това да бъдат измамени. Това съобщи председателят Димитър Маргаритов, съобщиха от пресцентъра на КЗП. Коментарът бе по повод последните влезли в сила заповеди на КЗП за забрана на нелоялни практики, при които в рамките на обявени промоции онлайн търговци потвърждават поръчките на клиентите си при преференциалните условия, а след това отказват да ги изпълнят или изискват по-големи суми.
„В тези случаи не се е стигнало дори до обжалване, тъй като търговците са приели, че нашите решения – макар и да ги засягат и като санкция, и като забрана – са правилни”, поясни Маргаритов.
Той обобщи, че невинаги става дума за умишлено нарушаване на правилата, а за „известно невежество, при което не се полага дължимата грижа и се стига до това, за което предупредихме непосредствено след Великденските празници – „залежали промоции”. Това са намаления или по-изгодни условия, които се обявяват за времето на празниците, но след това търговците не ги премахват от своите сайтове не защото непременно целят да увредят правата на потребителите, а защото пропускат да актуализират информацията. Те обаче вече не са в състояние да предоставят тези стоки при същите условия. И когато потребителите са си ги поръчали по начина, по който са били анонсирани в онлайн магазина, търговците първо потвърждават, а след това информират клиентите си, че цените вече са други и ако желаят да закупят стоката, могат да го направят на по-висока цена, това от наша гледна точка е нелоялна практики и засяга икономическите интереси на потребителите”, подчерта Маргаритов.
„Понякога не е възможно от огромна номенклатура търговецът да разполага с всичко и то в неограничени количества. Но, когато се обявяват определени условия, най-вече цени – особено при промоция или намаление, които продължават определен период от време, трябва да има коректност. Дори когато има възможност за ненавременна доставка, загубата следва да се поеме от търговеца”, допълни председателят. Той каза още, че за всяко установено нарушение – административно с по-малка тежест или тип нелоялна практика под формата на опит за въздействие върху потребителското поведение чрез затаяване на информация или невярна такава, се налага санкция. „Освен санкционирането на търговеца, като съпътстващ процес съдействаме на потребителя да получи справедлива компенсация за това, че е бил ощетен. В над 65% от случаите успяваме и без това да е нашата главна функция по закон, така ние постигаме основната цел по отношение на това, за което потребителите подават своите оплаквания”, добави Маргаритов.
Най-голям дял остава броят на жалбите с предмет „телекомуникации”. Затова председателят отправи базово предупреждение към потребителите. „Много често, когато изтича срочният договор за телекомуникационна услуга, търговецът започва да му се обажда по телефона и да му предлага много изгодни условия, при които той да сключи нов срочен договор. Хората трябва да бъдат внимателни, защото ако не сключат нов срочен договор, действащият им се трансформира в безсрочен и те биха могли да го прекратят във всеки един момент само с едномесечно предизвестие. Те не трябва да мислят, че ако не подпишат, ще останат без телефон или интернет. Важно е да се вслушат внимателно в това, което им се предлага и едва ако преценят, че новите условия действително са по-изгодни от сегашните, да подпишат нов срочен договор”, посъветва той.
Според Маргаритов хората са по-склонни да реагират, когато се правят опити правата им да бъдат нарушени.
„Може би вече надрастваме онази, наследена от по-минали времена потребителска „култура” – да подминаваме с безразличие факта, че някой се опитва да ни измами. Вече се обръща тенденцията в посока да реагираме. Всеки потребител има право да отправи към търговеца претенция за това, че не изпълнява своите ангажименти така, както е обещал”, посочи той. И коментира: „Активността на хората се проектира през увеличения брой на жалбите. Не се наблюдава нищо революционно или драматичен ръст по отношение на нелоялни търговски практики. Повишената потребителска култура е основната причина, както за това да има повече жалби при нас, така и за известно успокояване на пазара. Не можем да кажем, че драстично е намалял броят на нарушенията, но това че хората реагират и че нашата институция се намесва, има респектиращ ефект спрямо търговците, които си взимат бележка”, каза още Маргаритов.