Искането на външнотърговска и инвестиционна фирма „Украинмаш“ за налагане на временна мярка „спиране на процедурата” за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Интегрирана логистична поддръжка на самолети МиГ-29 – рамково споразумение“ беше оставено без уважение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Това става ясно от сайта на Комисията.
Определението на Комисията за защита на конкуренцията е от 29.12.2017г. То подлежи на обжалване пред тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) в 3-дневен срок от съобщаването му на страните.
Още на 20 декември от Министерството на отбраната съобщиха, че жалба на украинска държавна фирма блокира поръчка за ремонт на изтребителите ни МиГ-29. Украинската държавна компания „Укроборонпром“ от холдинг „Украинмаш“ внесе жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу решение №129 на Министерството на отбраната от 6 декември 2017 г. за поддръжка на бойните самолети МиГ-29. Тогава от МО припомниха, че съгласно това решение се осигуряваше поддръжката на 15 изтребителя МиГ-29 за срок от 4 г., срещу сума 82 млн. лв. Министерството на отбраната избра процедура на пряко договаряне с РСК „МиГ“, защото руското дружество единствено притежава лиценз, произвежда оригинални резервни части и разполага със способности да ремонтира и удължава експлоатацията на изтребителите МиГ-29.
В резултат на жалбата на украинската държавна компания и блокираната процедура на практика се прекъсва поддръжката на бойната ни авиация. Предвидените средства се връщат в държавния бюджет като ще бъдат необходими минимум 3 - 4 месеца за осигуряване на нови средства за ремонт и поддръжка на българските бойни самолети. Жалбата е внесена без платена такса, което подсказва, че единствената цел е блокиране на процедурата, казаха от МО. Същият ден военният министър Красимир Каракачанов каза, че на практика това, което е извършено, е опит за саботаж срещу решението на Министерство на отбраната да ремонтира своите самолети директно с договор за пряко договаряне.
На 29 декември стана ясно и че е прието постановлението на 22 декември, с което Министерският съвет одобри допълнителни разходи и трансфери за 2017 г. в размер на 53,4 млн. лева. Основната част от средствата са за осигуряване на дейности в областта на отбраната и средствата за ВВС се осигуряват за сметка на предвидените за осигуряване на летателната годност на самолетите МиГ-29 – процедура, която беше спряна поради обжалване от трета страна.