Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къмпингуването - първо създай условия, после забранявай

15 март 2016, 08:30 часа • 2908 прочитания

Преди да бъде забранено, създаваш условия да има алтернатива. Това е заключението, което всеки нормален човек си вади, когато поразгледа ситуацията например в Дания.

Оказа се, че в скандинавската държава има две зони на къмпингуване. Първите зони обхващат цели територии, като там има къмпинги с „по-цивилизационни” условия. Вторите са буквално малки места, където просто можеш да разпънеш палатка. Местата са толкова много, че покриват кажи-речи цялата територия на Дания. На сайта на датското екоминистерство има и образователен клип, в който се показва как трябва да се отнасяш към природата и как да къмпингуваш. В Шотландия положението е подобно, като изричното условие за диво къмпингуване е

Проучване на bTV пък показва, че във Франция има над 10 000 къмпинга. Забрана на дивото къмпингуване има в Германия, но и там е пълно с места, където срещу минимално заплащане можеш да къмпингуваш.

Не е редно от Корал Община Царево да изнесе през тази година 150 тона боклук. Това е все едно Волен Сидеров да чете новини на турски език по БНТ, заяви шоуменът Андрей Арнаудов. Веднага последва отговор от страна на Васил Гюров, че на Корал ходят хората на квартири в Царево. При примери в цяла Европа какво стана в Испания с хотелите? Един хотел на плажа повече пречи от една палатка, каза Гюров. Сбъркани са ни приоритетите – по-важно е, че няма работа в България, няма деца, всички идват в София или емигрират, смята Арнаудов.

Кметовете и общините са тези, които се грижат за боклуците. След като плажовете са на концесия, администрацията трябва да се грижи, заяви Гюров, без да уточни, че концесиите на плажове не се дават от общините, за разлика от разрешителните за строеж на хотели. Той беше категоричен, че има една група хора, които обичат морето и една група хора, които обичат приходите от морето.

Същевременно спалеолози обясниха, че глоба срещу дивото къмпингуване ще навреди на работата им. Те изразиха съмнения, че въобще закон с глоба ще може да се прилага ефективно. Трябва да има регулация, смятат те. Протестите на природозащитниците ще продължат, докато няма сигурно решение.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес