Бангладеш е била държавата с най-замърсен въздух през 2019 г., сочи доклад на базираната в Швейцария организация IQ AirVisual, която събира данни за качеството на въздуха в глобален мащаб, предаде Reuters, цитирана от БНР. В азиатската държава през годината са регистрирани средно 83,3 микрограма фини прахови частици на кубичен метър.
На второ място е Пакистан, следван от Монголия, посочва IQ AirVisual в изследването си, което е съсредоточено върху нивото на фините прахови частици в големите градски райони. Организацията изчислява концентрацията на PM2,5 – частиците, които са по-малки от 2,5 микрона в диаметър и могат да навлязат дълбоко в белите дробове, като високите нива може да причинят смъртоносни болести, включително рак и сърдечни проблеми.
В топ 10 на страните с най-замърсен въздух са още Афганистан, Индия, Индонезия, Бахрейн, Непал, Узбекистан и Ирак.
На обратния полюс са Бахамите, Американските Вирджински острови, Исландия, Финландия, Естония, Швеция, Норвегия, Нова Зеландия, Канада и Австралия.
От проучените 98 държави България се нарежда на 24-о място с 24,49 мкг/куб. м. От региона по-мръсен въздухът е бил само в Северна Македония и Босна и Херцеговина.
Делхи е най-замърсената столица за втора поредна година през 2019 г. В Индия са 21 от най-замърсените 30 градове.
През 2019 г. средната концентрация на PM2,5 в Делхи е била 98,6 микрограма на кубичен метър, двойно повече от средното ниво през годината в Пекин – 41,1.
Според Световната здравна организация (СЗО) средно за 24 часа концентрацията не трябва да надвишава 25 микрограма.
От 1172 изследвани градове в Европа София е на 18-о място по най-мръсен въздух, като на първо място е Лукавац в Босна.
Най-замърсен град в целия свят е индийският Газиабад в щата Утар Прадеш.