Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Куриози и съвети за обезщетения заради развалени храни

01 март 2015, 14:29 часа • 18652 прочитания

Лимон с оцветител, хлябове с боя и с плесен, салам с парче метал - сигналите за развалени храни и такива, които не отговарят на стандартите, заливат ежедневно Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Има обаче и случаи, които определено разбиват всякакви класация.

Класацията на БАБХ за абсурди води сигнал на потребител, че след консумация на канела и ходене до тоалетна, мирисът не съвпада с този на продукта, информира Нова телевизия. Подобни оплаквания заливат ежедневно Агенцията по храните. Но разваленото мляко далеч не е най-страшното, за което са чували експертите. Имало е дори сигнали за наличие на мишки в консерви.

Отвъд куриозите – факт е, че оплакванията на хората са все повече с всяка изминала година. Но не защото храната ни става по-лоша, поне според експертите. Причина е и, че потърпевшите имат реален шанс да получат обезщетение от производителя. Но само ако не допускат следните често срещани грешки.

"Потребителите отиват и преговарят с касиерката, която просто няма правомощия. Затова винаги си тръгваме изпокарани. Затова първият съвет е – търсете този, който може да взима решения в рамките на дадена фирма – директор, управител", съветват експерти.

Съвет номер две е да бъдем балансирани в претенциите си. И съвет номер три – да запазим добрия тон. Едно писмо, което изразява потребителско разочарование, има повече шансове за успех, от това, което е изпълнено с агресия и гняв.

Санкциите, наложени от БАБХ за миналата година, възлизат на над 2 милиона лева. Голяма част от тях са след сигнали на бдителни потребители.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес