Най-евтиният хляб е в София и не се произвежда от укранско зърно. В това увери председателят на Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева пред БНТ.
Към момента мярката от 20% ДДС за по-ниска цена на хляба продължава да съществува и ще работи до 1 юли 2023 г. Тя не вярва да има правителство, което да покачи цената на хляба и Кукушева очаква мярката да продължи да съществува и занапред.
Хлябът и неговата себестойност следват тенденциите за покачване на цената на енергията, транспорта и трудът. Цената на газа също влия на цената на хляба заради цените на опаковките, които продължават да се покачват. В последните два месеца няма промяна в цената на пшеницата. Себестойността на хляба плавно ще следва тренда за покачване, но никога няма да достигне тези стойности на хляба, които били с 20% ДДС и няма да бъдат калкулирани 20% ДДС върху себестойността на хляба при доставките, обясни Кукушева.
Тя посочи още, че съпътстващите материали за хлебопроизводителите започнали плавно да растат и те се опитват да актуализират цените си. Минималната работна заплата на един специалист в бранша на хлебопроизводителите е 2 000 лв. Всеки производител има собствена себестойност затова на каква цена взима суровината, с каква технологична база разполага той и колкото са по-енергоспесителни неговите машини, толкова е по-ниска стойността на произведените продукти. Себестойността на хляба е различна. Хлябът има различна цена при всеки производител, подчерта Кукушева.
За протеста на зърнопроизводителите заради вноса зърно от Украйна, Кукушева бе категорична, че родните производители не работят с украинско жито. В България не се произвежда хляб от украинска пшеница, стана ясно от думите и. Украинското зърно няма тези сертификати, които са ни необходими, за да влезе в мелниците ни. Ако то бъде допуснато без въпросният сертификат, то мелниците, които са го използвали, ще бъдат затворени. Украинското зърно не представлява продукт, с който да се поеме рискът да се транспортира от Украйна в България, каза Кукушева.
Тя призова бъдещото правителство, че ако субсидирането на бизнеса за високите цени на електроенергията на продължи, то тогава няма да се говори за плавно поскъпване на цената на живота, а ще се говори за шоково поскъпване на цената на живота. Нито един бизнес не може да си представи да я няма тази субсидия за електроенергията, която подтиска, доколкото е възможно инфлацията, каза още Кукушева.
Още: Производител: Цената на хляба ще достигне 3 лева