Работещите бедни в страната са се увеличили с 50% за последните няколко години, като техният дял се повишава от 8% на близо 12%. Това обяви главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев на форум за жизнения минимум и минималното заплащане на труда, организиран от синдиката и фондация "Фридрих Еберт".
ОЩЕ: Заплатите растат, но няма хора за нищо: Анализ на КНСБ за пазара на труда
"Независимо от увеличението на минималната работната заплата, борбата с бедността търпи тотален провал. Ние продължаваме да стоим на дъното на класацията като заплащане на труда. Виждаме, че няма изменение в покупателната способност нито на минималната работна заплата, нито на домакинствата. Тоест всички усилия и посоки, които се декларират от политическата система не водят до ефективна борба срещу бедността в държавата. Народът продължава да мизерства. Виждаме при статистиката – близо 48% от домакинствата са под линията на бедност, без социалните трансфери, което е огромно число. Това са половината домакинства", поясни той.
ОЩЕ: КТ "Подкрепа“: Твърдението на АИКБ за новата минимална заплата е невярно
Кацарчев допълни, че все още в КТ "Подкрепа" не са получили проектобюджета за 2025-а година от финансовото министерство, за да представят пред управляващите исканията си за политиката по доходите за догодина.