Само две са ВиК дружествата в страната, които могат да се справят с рекордния ръст в цените на електроенергията за бизнеса – тези в София и Бургас. В останалите близо 50, проблемите тепърва ще се задълбочават, прогнозира президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, предаде кореспондентът на БГНЕС.
Електроенергията има съществен дял в разходите на ВиК дружествата у нас. В ситуацията на много високи цени на тока решаващо за формирането на цената на услугата, която предоставят, се оказва как се добива самата вода – чрез помпи или с помощта на гравитацията. Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов уточни:
“Ако днес цената на тока е от порядъка на 300 лева за мегаватчас, в разхода на водоснабдителните предприятия като цена на електроенергията се признават 70 лева. 70 лева призната цена, а те плащат 300 лева, защото никой доставчик на ток няма да достави на водоснабдително предприятие ток на такава цена, каквато му е признал КЕВР”.
Според синдикалния лидер само две са ВиК предприятията у нас, които не са сериозно застрашени от шоково поскъпване на ток – тези в София и Бургас.
За останалите близо 50 предприятия категорично трябва да се направи нещо. Има и няколко, при които, ако не се направи нищо, са „умрели”, коментира още Манолов.
В Бургас той съобщи, че продължава подписката за бъдещето на комплекса „Марица – Изток“. До момента в нея са се подписали над 100 000 души – от областите Ямбол, Сливен и Стара Загора. 130 000 души – толкова ще бъдат засегнати, ако най-големият промишлен комплекс в Югоизточна Европа бъде затворен. Идния месец подписите ще бъдат връчени на институциите след митинг в София.
“В този комплекс непосредствено заетите в четирите ТЕЦ-а са 14 000 души. Беше правено изследване преди няколко години от научен колектив, за да се разбере колко човека се прехранват от Мaрица Изток – беше изчислено че това са 130 000 души. Това значи, че ако нещо такова стане, каквото се готви за комплекса, тези хора остават без прехрана“, каза Манолов.