Огромни критики заваляха срещу служебния министър на културата проф. Велислав Минеков заради проекта, който ще представлява България на най-авторитетното в света архитектурно биенале, провеждащо се във Венеция.
Страната ни ще участва за втори път в италианския град след 14-годишно прекъсване. Темата на тазгодишното издание е свързана с бързото развитие и възхода на Африка и е озаглавена „Лаборатория на бъдещето, вдъхновена от Африка“. Тя е избрана от кураторката Лесли Локо.
Министерството на културата е решило да заложи на подход, който е определян от някои като "скандален" и "позорен", според БГНЕС. Спечелилият проект, съдържащ много снимки, показва разрушени училища, изоставени и ръждясали детски площадки.
На 4 януари 2023 г. Министерски съвет прие решение за участието ни в 18-ото издание на Венецианското биенале за архитектура, което ще се проведе от 20 май до 26 ноември 2023 г. във Венеция. „Участието на страната в подобен международен форум (…) подпомага издигането на международния авторитет на България и използването на нейния капацитет за постигане на значими външнополитически цели и приоритети“, гласи аргументацията след решението на Министерски съвет.
Има и критики, че конкурсът, организиран от държавата, е с жури, доминирано от членове на Камарата на архитектите в България (КАБ) – общо четирима от седем. От Министерството на културата участва един човек - началникът на кабинета на министъра Боби Данаилов. Другите двама членове са от Съюза на архитектите в България (САБ). Според правилника за национално участие на Биеналето само правителствена институция като Министерството на културата може да е официален представител и организатор.
Упреци има и заради късите срокове за изготвяне на концепциите и провеждане на конкурса, както и малкия бюджет. Авторските екипи са работили по празниците, без възможност да разгърнат в дълбочина идеите, и така България хваща "последния влак". Срокът е само 26 календарни дни. Той е обявен на 20 декември следобeд и е до 16 януари в 12:00 часа на обяд. Бюджетът от 70 000 лева всъщност е горният лимит, обявен от Минеков.
За справка - конкурсите за Биеналето в другите европейски и съседни страни обикновено са двустепенни, за 2-3 месеца с бюджети от по 200-300 000 евро.
Снимка: Биеналето във Венеция, Getty Images