Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристалина: 2012-a ще пълзим по корем

09 май 2012, 10:02 часа • 10991 прочитания

В Деня на Европа българският комисар Кристалина Георгиева направи обстоен анализ на ситуацията на Стария континент и мястото на България в европейската икономическа карта.

"Ние сме най-младият член на Европейския съюз и сме най-оптимистичният член, защото вярваме, че има смисъл да бъдем в ЕС", каза в сутрешния блок на Би Ти Ви еврокомисарят Кристалина Георгиева.

По думите й трябва да гледаме в една посока в Европа - "как да излезем от кризата".

"Това, което е добро за Франция и Германия, е добро и за нас. Винаги има смисъл да упражняваме правото си на глас. За нашата икономика малко по-слабо евро е добре, а в цяла Европа има стрес от спада в еврото. Налице са два големи проблема – дълговата криза и растежът на безработицата. За дълговата криза говорим много и правим много, трябва да правим не по-малко за това да симулираме растежа и подкрепяме заетостта", допълни българският еврокомисар.

За разрешаването на тези проблеми, според комисар Георгиева, има три варианта, които ще доведат до създаването на милиони работни места. По думите й либерализирането на трудовия пазар в Европа може да създаде около 20 милиона нови работни места. Според Георгиева новите страни-членки в Европейския съюз вече се справят добре с либерализацията. Зелената инвестиция има резерв от 5 млн. нови работни места. Иновациите са другият начин за решаване на проблемите на Стария континент.

Кристалина Георгиева изрази оптимизма си за Европа и нейното финансово бъдеще. Ние, европейците, сме все още най-силната икономика на планетата. Европа е най-голямата, най-силната икономика в света, заяви Георгиева. В интерес на европейците е да преодолеят трудностите, каза еврокомисарят.

За изборите във Франция и Гърция и появяването на нови партии с неофашистка насоченост еврокомисарят коментира, че трябва да се тревожим за европейското семейство и едновременно с това да работим за него. Две неща се случват – лошотията и злобата е гръмогласна, а добротата е мълчалива, посочи Кристалина Георгиева и припомни изследване за това как се отнасят хората към хуманитарната помощ, според което 9 от всеки 10 европейци искат да помагат. Другото нещо, което става, е, че когато имаме чуваемост към най-екстремалното – това и запомняме, заяви еврокомисарят. Георгиева даде пример с еврото и драхмата в Гърция, където 80% от гърците искат да останат в Еврозоната, но ние чуваме само гласовете на 20%, които не го искат.

Еврокомисар Георгиева даде и оценка за финансовото управление на България.

Нейната прогноза е, че 2012 година ще е трудна година - излизането от нея ще е като пълзене по корем, ще е бавно и болезнено. Но ние ще излезем от кризата, и то с по-добра икономическа политика, заяви Кристалина Георгиева.

Според нея, направеното от българското правителство по отношение на макроикономическата стабилност е важно и продължава да е такова. Програмата за енергийната ефективност, насочена към малкия и средния бизнес, е изключителна важна, тъй като само там може да се разчита на нови работни места.

По темата за Сребърния фонд Георгиева отново изрази позицията си, че не трябва да допускаме краткосрочни политически цели да влияят на решението по дългосрочните пари на хората. Управлението трябва да е много внимателно и може да инвестираме малка част, 10-15%, в по-високо рискови облигации, смята еврокомисарят.

В условията на кризата е много важно тези, които могат да харчат малко повече, да го правят. Разбира се, това е най-приложимо към Германия, Финландия, Швеция. Но то е приложимо и при нас, защото външният ни дълг е много нисък – 16%, и трябва да внимаваме с философията на Симеон Дянков, защото не знаем какво идва. Аз уважавам неговото мнение, но моето мнение е, че трябва да внимаваме и, ако имаме резерв – да инжектираме в заетост и да го използваме, коментира още Кристалина Герогиева.

Най-важното в България е да има повече дискусии по големите проблеми на страната. В момента никой не ги спира, но и никой не си поставя за задача такива дискусии да има, заяви Георгиева. Тя направи сравнение със светулките – светне темата и изгасне – не се задържа в публичното пространство достатъчно дълго време, за да промени мисленето на хората и да ни обедини.

Редактор: Ивайло Кючуков

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес