Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кремъл срещу Христо Грозев: от коя страна на войната е България

30 декември 2022, 10:08 часа • 1707 прочитания

Христо Грозев е най-известният в света български журналист. И най-мразеният от режима в Кремъл - заради неговото и на колегите му от „Белингкат“ разследване на отравянето на опозиционера Алексей Навални, развенчало величието на руските служби.

Грозев е и най-известният български журналист в Украйна, защото от началото на войната, започната от Русия срещу нея, е сред най-желаните събеседници за украинските медии като човек, който е доказал с работата си, че може да разкрива и изобличава коварствата на руските спецслужби. И още през юли беше „възнаграден“ от Федералната служба за сигурност на Русия с публичното обвинение, че е помагал на украинските спецслужби да отвлекат руски бойни самолети. Сега Русия обяви Грозев за издирване, за да го подведе под наказателна отговорност.

Ще реагира ли България? 

Христо Грозев е български гражданин, а офанзивата на руските власти би трябвало да предизвика мигновената реакция на българските власти. Която да вдъхне увереност, че държавата застава зад всеки свой гражданин и ще защитава неговите права и сигурност. Вместо това на „Дондуков“ 1 и 2 цари оглушително мълчание.

Поведението на правителството и президента обаче не е изненадващо. Вероятно Румен Радев смята, че подкрепата за Грозев ще ни въвлече във война, както даването на оръжие за Украйна. А безличното му правителство никога не е сред първите, когато трябва да се заеме позиция по войната, следвайки тодорживковата повеля за снишаване и изчакване.

С мълчанието си българските държавни институции не само изоставят български гражданин и загърбват работата на един журналист, получил световно признание, но и стават съучастници в престъпленията на кремълския режим, които Грозев изобличи. С мълчанието си те на практика оправдават отравянето на Сергей Скрипал и опита за отравяне на бизнесмена Емилиян Гебрев. Оправдават опита за убийство на Алексей Навални и свалянето на малайзийския самолет през 2014 г., причинило смъртта на близо 300 души.

Пасуването на правителството и президента ще доведе и до поредна вътрешнополитическа битка за това от коя страна на войната сме ние. На искането на „войнолюбците“ от "Демократична България" и "Продължаваме промяната" руската посланичка Митрофанова да даде обяснения заради Грозев във външно министерство, а външният министър да бъде изслушан в парламента, „миротворците“ от БСП и „Възраждане“ нищо чудно да отговорят, че Грозев е английски шпионин и Русия има право да се защити. И като нищо за пореден път у нас престъпленията на рашисткия тоталитарен режим ще получат „нашистка“ геополитическа индулгенция – Русия е наша, Западът е чужд; Грозев, макар и българин, не е наш, даже и журналист не е съвсем, понеже не се мярка ексклузивно на екрана по сутрешните блокове.

А онези, за които Путинова Русия е антицивилизационен избор, ще претърпят още по-голямо национално унижение, ако друга държава защити Христо Грозев преди българската. И в омерзението си навярно ще простенат като поета: „Тази земя – не е моя земя, тази земя, простете, е чужда“.

 

Всичко до момента за казуса с Христо Грозев може да прочетете ТУК.

 

Автор: Веселин Стойнев, Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес