Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кратка ретроспекция на патриарх Неофит начело на църквата

14 март 2024, 07:42 часа • 1400 прочитания

Късно снощи стана ясно, че главата на Българската православна църква Негово Светейшество патриарх Неофит почина. За тъжната кончина съобщиха както самата БПЦ, така и всички национални медии и телевизи. 

Още: Богослов: Повече трябваше да се молим за здравето на патриарх Неофит

Как ще бъде запомнен патриарх Неофит?

Българското национално радио (БНР) публикува кратка ретроспекция на патриарх Неофит начело на църквата. 

Патриарх Неофит е роден на 15 октомври 1945 г. със светското име Симеон Николов Димитров. В края на 1989 г. става ректор на Духовната академия, а през 1991 г. - пръв декан на възстановения през същата година Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски".

През 1994 г. става митрополит на Доростолско-Червенската епархия, а когато тя е разделена на Русенска и Доростолска през 2001г. - Русенски митрополит.  

През 2013 г. е избран за патриарх.

Духовният ни водач бе радетел на идеята БПЦ да стане църква-майка на Македонската православна църква. През 2022 г. Светият синод призна Македонската православна църква.

Патриархът беше против участието на БПЦ в Святия и Велик събор на остров Крит, тъй като там нямало да се решават важни за православието въпроси. Само БПЦ и още 3 църкви не присъстваха на форума.

През 2015 г. патриархът прие и служи с вселенския патриарх Вартоломей.

В същата 2015 г. излезе на протест пред Върховния административен съд, заедно с целия Свети синод, за това катедралния храм "Св. Александър Невски" да остане собственост на БПЦ.

През 2018 г. патриарх Неофит запази мълчание за автокефалията на Украинската православна църква.

През 2018 г. прие в Светия синод руския патриарх Кирил и служи заедно с него на връх Шипка.

През 2019 г. патриархът се срещна с папа Франциск в Синода, но заради схизмата нямаше общо служение.

С благословията на духовника беше канонизиран за светец владика Серафим Соболев - светец на две църкви - българската и руската.

Патриархът имаше досие, в което няма писмени следи от владиката. Описано е, че е съобщавал информация за международни мероприятия в църквата ни при пътуване зад граница. Но "не проявявал инициатива".

Още: Доц. Костадин Нушев: Служението на Българския патриарх Неофит беше в трудни времена

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес