Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ковачева: Отговорността за забавени дела е дисциплинарна

14 февруари 2013, 08:51 часа • 5928 прочитания

"Кандидатурата на Гроздан Илиев отговаря на всички изисквания за конституционен съдия. Смятам, че това е чудесна кандидатура. Гроздан Илиев е доказан професионалист и почтен човек," заяви по БНТ министърът на правосъдието Диана Ковачева.

"Кризата в КС показа, че процедурите по избора работят добре, смята министърът. Не трябва да тръгваме с очаквания за компромати, нека да гледаме позитивно", призова тя.

"Отговорността за забавени дела категорично това е дисциплинарна отговорност. Въпросът е навреме да се установява, че делата са забавени. Когато говорим за забавяне на дела, трябва да имаме предвид и натовареността на магистрата. Когато говорим за драстични забавяния, в които има толкова бавно правосъдие, че на практика говорим за отказ от правосъдие, трябва ВСС да търси персонална отговорност от съответния магистрат", каза Диана Ковачева.

По отношение на знаковите дела има специален акцент, поставен от ЕК, добави тя. Много е важно магистратите да познават практиките на Европейския съд по правата на човека, което не е докрай така в България, призна министърът.

"Обсъжда се въпросът с индивидуалната отговорност. Тя трябва да минава през наблюдението от страна на ВСС и ИВСС. Затова в реформата, която предлагаме, имам очакване да бъдат въведени ясни критерии за атестирането на магистратите. Няма как всички да са отличници", каза Диана Ковачева. Реформите, които в момента правим, приключват законовата рамка, но те са важна основа за това ВСС да поеме своята роля оттук нататък на базата на тези промени в закона, добави тя.

"Когато става въпрос за магистрат, който е нарушил етичните норми, е много важна ролята на Етичната комисия към ВСС. Едва ли има по-тежко наказание за един магистрат от това да бъде освободен от длъжност. Магистратите нямат имунитет, освен функционален, свързан с тяхната непосредствена работа", каза още Диана Ковачева.

Нека да не подценяваме факта, че България постигна сериозен успех и няма да има междинен доклад на ЕК за България, посочи Ковачева. Не виждам съмнение от страна на ЕК, че процедурите за ВСС и за главен прокурор минаха добре, добави още тя. Положителна стъпка напред е фактът, че Гражданският съвет към ВСС ще заседава два пъти в месеца, смята министърът.

Няма съмнение, че бяха зададени всички въпроси по отношение на кандидатите за главен прокурор, каза Ковачева. Крайно време е ВСС да се ангажира с реформата в съдебната система, защото това е очакването към него, той дойде с такъв мандат, подчерта тя.

По повод това, че все още няма предложена кандидатура за главен съдебен инспектор, който се избира със 160 гласа, което е 2/3 от народните представители, Ковачева коментира: "Когато говорим за толкова голямо мнозинство, във всички случаи трябва да има консенсус." Ролята на главния инспектор и на Инспектората към ВСС е ключова, тъй като това е органът, който проверява работата на съдиите и прокурорите, добави тя.

Министър Ковачева припомни, че "реформа из основи" е от ключовите препоръки на ЕК. Реформата из основи е въвеждането на електронно правосъдие, каза тя. Според нея, това ще донесе много по-голяма справедливост и ще осигури на гражданите по-добър поглед върху начина, по който се провежда делото им. Ще се види и каква е натовареността на всеки магистрат, а това ще доведе до по-голяма прозрачност, смята министърът. Според нея, трябва да се въведе и случайно разпределение на делата. Електронната система ще допринесе за по-голяма ефективност и бързина, каза Диана Ковачева.

"Доверието в съдебната система ще се връща постепенно с усилия на самата съдебна система. Стъпка по стъпка се надявам българите да връщат своето доверие в съдебната система", каза още министърът.

 

 

 

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес