Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Концесионерът на Банско: Хората на протеста не бяха много, няма да строим писти

05 януари 2018, 08:30 часа • 3131 прочитания

Хората на протеста вчера не бяха много. Има хора, които са се заклели да пречат на всеки един проект, който се случва в България, срещу пари.

Това заяви Иван Обрейков, маркетинг директор на "Юлен" АД, в ефира на Нова телевизия във връзка с вчерашните протести в София и още 10 града в страната в подкрепа на Национален парк "Пирин".

Имам предвид кръг от хора, на които се плаща. Тези хора без пари няма да направят нищо, стана ясно от думите на Обрейков. Според него някои използват протеста, за да стартират предизборната си кампания.

Целта на нашата фирма е да вложим доста пари само и само да облекчим хората, които идват в страната, да си почиват целесъобразно. Не мога да им обясня, че има едни хора, които протестират да не се строи втори лифт в Банско.

Обрейков поясни, че от ски центъра на горе може да се строи само спортно-техническа инфраструктура. 

В новото идейно трасе за лифта има около 35% поляни. Няма да има нови писти. Територията, която стопанисваме, ЮНЕСКО няма против да се строят спортни съоръжения в зоната, уточни маркетинг директорът на "Юлен".

Той допусна, че около година и половина-две ще са необходими за изграждането на лифта, ако няма обжалвания и каза, че фирмата сама ще строи лифта.

"Ние заварихме Банско неизградено. Реално "Юлен" е вложил 76 млн. лв. за изграждане на спортна инфраструктура. Концесионната такса на година, която "Юлен" плаща, е около 400 000 лева", каза Петър Петров, адвокат на концесионера на ски зона Банско.

Петров подчерта, че от лифта нагоре е забранено да се изгражда каквато и да било жилищна и леглова база.​

Застроени са обаче едни огромни части под яката на планината. Има 8 нови квартала в Банско. Там строителството се е извършвало ПУП по ПУП. Вие влизате в лабиринт от сгради, в които няма прокарани улици. Общината сега се опитва да направи улична регулация, разясни адвокатът.

Той хвърли яснота и около името Георгиус Георгиу, спряган за собственик на офшорки, които стоят зад ски съоръженията на Банско.

"Юлен" е българско юридическо лице, което плаща данъците си в страната. По никакъв начин "Юлен" не крие и не спестява данъци.

Реално погледнато, Георгиус Георгиу е номиналният директор и собственост. Всички български институции по закон знаят тази информация", поясни още адвокатът на "Юлен".

Междувременно в ефира на bTV Славейко Стайков от коалиция „За да останат хора в България” определи вчерашния голям протест в София и ред други градове като „политически”: „Вчера беше демонстрирано в София, че хората, които излязоха, искат местните власти да нямат думата”. Той заяви, че за 10 години концесия на „Юлен” горите в Пирин са се увеличили с 20 000 дка.

По думите на Борислав Сандов от "Зелените" вече е нарушено предписание на Европейската комисия планът за управление на парка да мине през екооценка. Според Сандов решението на Министерски съвет от 28 декември за Пирин само по себе си нарушава 2 закона и 2 евродирективи, а допълнителни нарушения са допуснати и при самото обществено обсъждане, като това поставя под сериозно съмнение твърденията на властта, че няма да се допусне масова сеч и строителство в планината.

Actualno.com припомня, че вчера (4 януари) министърът на околната среда и водите Нено Димов се срещна с кмета на община Банско Георги Икономов и с представители на концесионера на „Ски зона Банско“ - „Юлен“ АД.

Стана ясно, че на министъра е представен идейният проект за втори лифт, който преди дни концесионерът показа в медиите.

От „Юлен“ АД заявиха пред Димов, че ще наемат проектанти, които да определят по геодезичен начин точното трасе за втори кабинков лифт в „Ски зона Банско“ и да изготвят мотивирано предложение.

Като следваща стъпка, концесионерът предвижда да се обърне към кмета на община Банско с искане за започване на процедура по изготвяне на Подробен устройствен план (ПУП), който подлежи на екологична оценка.

Участниците в срещата увериха министър Димов, че ще бъдат спазени всички процедури, предвидени в екологичното законодателство.

Междувременно за пореден път граждани излязоха в столицата на протест в защита на Национален парк "Пирин".

Протестът в София бе съпътстван от подкрепа в още 10 града в страната.

Недоволството на природозащитниците е срещу незаконното според протестиращите решение за строителство в Национален парк "Пирин".

Протестът излъчи искания за отмяна на решението на Министерски съвет от 28 декември 2017 г., с което бяха приети промени, разрешаващи строителство в националния парк, и за оставка на министъра на околната среда и водите Нено Димов.

Недоволните в София обявиха, че следващият голям протест ще бъде на 11 януари - денят, в който в България официално се открива председателството на Съвета на ЕС.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес