Не може да е ясна причината, докато в срок от 30 дни не бъде извършен анализът на катастрофата. Разглежда се вариантът за пилотска грешка, както и за влияние на външни условия. Когато се разгледа всичко, тогава може да има меродавно мнение. Това заяви бригаден генерал Димитър Иванов, командир на авиобаза "Крумово". Иванов потвърди, че хеликоптерът има черна кутия.
Генералът беше категоричен, че всички летателни апарати в базата са добре обгрижвани технически. От последния момент на катастрофиралия хеликоптер – през 2016 година, е нямало сериозни дефекти, посочи военният пред Нова телевизия.
На конкретен въпрос относно сериозното разминаване на летателните часове в България и стандартите на НАТО (загиналите пилоти са имали 17 часа дотук през годината, при натовски стандарт от 180 часа на година), генералът се съгласи, че това е убийствено. Имало екипажи, които летели по 80 часа, но това е максимумът. Като причина Иванов посочи финансови причини – 1 час полет на хеликоптер струвал средно по 7000 лева.
Генералът поясни, че е разбрал за катастрофата, докато е бил в дома си. Той уточни, че е тежко не само за роднините на двамата загинали пилоти, а и на колегите им, които преживяват всяка една минута от полета им.
НАУЧЕТЕ КОИ СА ЗАГИНАЛИТЕ ПИЛОТИ!
Много трудно е да мотивираме пилотите да летят, защото са обезверени, че държавата не мисли за тях, заяви ген. Спас Спасов, председател на фондация "Български военно-въздушни сили". Главната причина за демотивация е малкият брой часове, добави Спасов, като си спомни, че като млад пилот е летял по 120 часа годишно, а в някои случаи най-добрите пилоти са летели по 180-200 часа. Важно е като купим нови самолети, да не стоят на земята, заяви Спасов. Той уточни, че при инструкциите за полет има поне 50 страници с указания какво се прави при неочаквани обстоятелства.