Колбасите и ябълките са поскъпнали най-много през кризисната 2020 г. Това показват данните на НСИ, цитирани от Труд.
Повечето основни храни поскъпват, но и средният доход на човек от домакинството през миналата година е нараснал с 6,2%. В резултат някои стоки са станали по-достъпни за джоба ни, а покупката на други изисква по-голям дял от семейния бюджет.
През 2020 г. повишаването на цените на ябълките и малотрайните колбаси изпреварва най-много ръста на доходите. В резултат ябълките са станали с 9,4% по-недостъпни за хората - с годишния си доход човек е можел да купи 4138 кг. ябълки, при 4566 кг. за предходната година, показват данните на НСИ. Малотрайните колбаси са станали с 4,2% по-недостъпни, като човек е можел да купи 983 кг. с годишния си доход, който за миналата година е средно 7002 лв.
Същевременно цените на картофите и маслото са се понижили през миналата година. В резултат покупателната способност на хората по отношение на картофите и маслото е нараснала с над 18% - с годишния си доход човек е можел да купи 662 кг. картофи или 460 кг. масло.
Цената на яйцата през миналата година реално не се е променила. И в резултат на повишаването на доходите през 2020 г. сме можели да купим с над 1700 яйца повече спрямо предходната година. Останалите основни храни са поскъпнали, но с процент близък до ръста на доходите, в резултат на което покупателната способност спрямо тях малко се е увеличила или намалила.
За период от 10 години обаче, повишението на доходите изпреварва поскъпването на всички основни хранителни и нехранителни стоки. В резултат с доходите си можем да пазаруваме повече. Но сиренето и маслото са храните, чиито цени нарастват най-бързо през последните десет години, става ясно от данни на НСИ.
Количеството сирене, което човек може да купи с годишния си доход, е нараснало само с 11,7% за 10 години. С дохода си за цялата 2010 г. човек е можел да купи 746 кг. сирене, а през миналата година - 834 кг. Оказва се, че за период от 10 г. доходите ни са нараснали толкова, че можем да купим само 88 кг. сирене повече.
При основните нехранителни стоки цените на детските обувки са нараснали най-много през последните 10 години. В резултат с увеличението на доходите за същия период възможностите на хората да купуват детски обувки са нараснали само с 6,2%, показват данните на НСИ. Дори през миналата кризисна година детските обувки са поскъпнали значително повече от ръста на доходите на хората. За сравнение покупателната способност по отношение на мъжките и дамските обувки е нараснала с над 24% за 10 години и с близо 2% през миналата.
Възможността да купим мъжки костюми и телевизори е нараснала над два пъти за период от 10 години. С дохода си през 2020 г. сме можели да купим 51 мъжки костюма или 14 телевизора, а през 2010 г. - само 22 костюма или 6 телевизора. Дамските костюми поскъпват по-бързо от мъжките, като при тях покупателната способност е нараснала с 68% за период от 10 години. През миналата година, когато много дами спряха да ходят в офиса и покупките на костюми намаляха, дамските костюми са поскъпнали значително повече от ръста на доходите.