Дълга история от атентати има зад гърба си Революционният народно-освободителен фронт (DHKP-C), който пое отговорност за покушението в петък срещу американското посолство в Анкара, при което загина един човек и трима бяха ранени. Тази радикална марксистка групировка действа в Турция още от 70-те години на ХХ век, предаде БГНЕС.
Жертви при атаки на DHKP-C през годините са вкл. двама генерали от запаса и бивш турски министър на правосъдието. Последната им по-известна акция е убийството на полицейски служител в Истанбул на 11 септември 2012 г. Турските власти предприеха сериозни мерки в национален мащаб за смазване на групировката. През януари бяха арестувани 85 души, вкл. адвокати, учители и студенти, за които полицията смята, че имат връзка с терористите. Местните медии съобщиха за полицейски операции в няколко турски града и уточниха, че цел на акциите са били адвокати от Асоциацията на съвременните адвокати, организация, известна със защитата на леви активисти.
DHKP-C е в черния списък на САЩ и ЕС като терористична организация и е изключително враждебно настроена срещу Съединените щати, НАТО и управляващите в Турция.
Групировката се появява на бял свят през 1978 г. под името Дев сол (революционна левица – бел. ред.) от Дорсун Караташ. През 1994 г. приема сегашното си име. DHKP-C започва през 90-те години нова кампания от атаки, вкл. срещу американски военни и дипломати, както и срещу представителства на САЩ, гласи доклад на американската служба на координатора за борба с тероризма. От 2001 г. насам тя използва самоделни взривни устройства срещу турски и американски мишени. Сегашните действия на турските власти са отслабили оперативните й възможности. Според американския доклад групировката си осигурява финансиране в Европа, вкл. и чрез изнудване. Германия, в която има значително турско малцинство, забрани организацията през 1998 г.
Редактор: Десислава Ушатова