Необходимата месечна издръжката за едно тричленно семейство в началото на годината у нас е била 2 189 лв. За година сумата се е увеличила с 283 лв., или 14,8%. Това показва редовното проучване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, което обхваща първото тримесечие на годината.
За издръжката на домакинство от един работещ са необходими 1 216 лв., което е увеличение със 157 лв.От началото на годината доходът, необходим за издръжка, нараства с 5.9%, а на годишна база с 14.8%, става ясно от данните.
Спрямо края на декември необходимата сума е нараснала със 123 лв. за тричленно семейство и с 68 лв. за сам работещ човек в домакинство.
Причините за нарастване на дохода за издръжка през март тази г. се дължи на драстичното увеличаване в цените на електрическата енергия и природния газ. Природният газ отбелязва повишение с около 4 пъти, докато нарастването на цената на електроенергията за бизнеса е с около 5 пъти.
Втората причина за нарастване на дохода за издръжката на живот е повишението на цената на петрола на международните борси. Нарастването от началото на годината от над 20% на суровия петрол. Бензин А 95 бележи през март годишен ръст от 42%, а дизелът с 45%, които се пренасят в почти всяко производство.
Повишението на цените на основни суровини на международните пазари също дава отражение. От синдикатите посочиха за пример цената на медта, която нараства с над 20%, на алуминия - с 50%, на памукът - отново с 50%, а на кафето дори със 70%. Повечето зърнени и маслодайни култури също отчитат двуцифрени ръстове, а и цената на торовете в края на 2021 г. е скочила с над 100%.
Скок има и при основните хранителни стоки. Ускорено нарастване през последното тримесечие се отчита при хлебните изделия - с 4.3% и достигат ръст на годишна база от 20%. Брашното нараства с 18.4%. Мляко и млечните продукти нарастват с 6.9% на тримесечна база и с 18% на годишна база. Яйцата отбелязват ръст с 24% на годишна база, а на тримесечна – с 6.7%. Месото и месните продукти нарастват със 7.1% на тримесечна база и с 10.8% на годишна база.
Очакванията на КНСБ са за запазване на високата несигурност в икономика през цялата 2022 г., следствие от нарушенията в международната търговия, затруднения по веригите на доставки, увеличения на цените на суровините и на природния газ и енергоносителите.
От изнесените днес данните става ясно и че минималната работна заплата у нас е 332 евро, като е по-ниска от тази в Сърбия, където тя е 401 евро. За сметка на това тя е по-висока от тази в Албания, където е 248 евро. В Румъния минималната работна заплата е 515 евро, в Полша 655 евро, а в Германия 1621 евро.