Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ: Инфлацията ще надхвърли 6% и този процес не може да бъде спрян

26 октомври 2021, 11:40 часа • 2164 прочитания

На онлайн брифинг днес КНСБ представи експресно проучване на динамиката на цените на основните хранителни и нехранителни стоки към месец октомври.

Според изнесените данни след скока на цените на топлоенергията от 1 юли, очаквано ще има ръст в цените на парното и топлата вода от началото на 2022 г.

От края на август досега увеличението при бензина и дизела е съответно с 3% и 3,5% докато при пропан-бутана има дори двуцифрено увеличение от 9,9%. Годишният ръст при горивата вече осезаемо се усеща от домакинствата - спрямо година по-рано бензинът и дизелът са поскъпнали с около 30%, а икономическият пропан-бутан с над 51%.

кнсб

Наблюдава се и ръст на цените на хранителните стоки спрямо края на месец август. Динамиката се обуславя от сезонния характер на част от наблюдаваните плодове и зеленчуци. Съответно при тях най-значителен ръст има в цената на дините - с над 26%, при прасковите с 6%, домати и зеле - с 4%, при брашното и захарта - с по 2%.

На годишна база се регистрира двуцифрен ръст на редица хранителни стоки:

с 10% са се увеличили цените на брашното и картофите, с 43% на олиото, с 16% морковите, с над 20% на доматите, краставиците и зелето, с 30% дините и прасковите, с 8% яйцата, с 5,5% на хляба. 

Като цяло инфлацията ще надхвърли 6% и според анализа на експертите от КНСБ този процес няма как да бъде спрян. От синдиката предлагат да има ускорен ръст на заплатите - средногодишно с 12,5%. като още от 1 ноември минималната работна заплата да бъде увеличена на 700 лв., а от 1 януари 2022 г. - на 764 лв. Във връзка с това КНСБ отдава изключително значение на директивата за адекватни минимални работни заплати на Европейския съюз.

Друго заключение от доклада е да се приложи официална линия на бедност в размер на 460 лв., чрез която да се изчислят всички плащания за социално подпомагане на уязвимите групи.

Също така да се преразгледат механизмите за целевата помощ за отопление, тъй като почти 2,3 млн. българи тази зима се очаква да ограничат разходите си за отопление поради недостиг на средства. На фона на тази цифра енергийно подпомаганите домакинства са в пъти по-малко - едва 345 хил.домакинства.

Според КНСБ се налага и обсъждане на мерките за финансова компенсация на небитовите потребители на електроенергия.

От синдиката припомниха, че по данни на SILC лицата под прага на бедност са 23,8% или 1,66 млн. души. Синдикалистите настояват за защита на доходите на уязвимите домакинства, включително на безработните с минимално обезщетение да се изплати допълнителен бонус от 120 лв. за последните три месеца от годината.

 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес