Кметове обсъдиха общински антикорупционни реформи на кръгла маса на Международния републикански институт (IRI). Форумът събра кметове и заместник-кметове от десет български общини, за да обсъдят приемането и прилагането на програми за антикорупционни реформи, дело на работни групи на местно ниво, в които са се включили представители на общинските власти и гражданския сектор, съобщиха от Международния републикански институт.
Дискусията се проведе под формата на кръгла маса със специален гост посланикът на САЩ в България Херо Мустафа.
“Днес съм тук с Вас по две причини. На първо място, за да изразя уважението си към работата и ангажимента ви за повече прозрачност и на второ място, за да подчертая важността на вашите усилия. Вашата работа е важна, защото повишаването на прозрачността и превенцията и противодействието на корупцията са ключът към повече просперитет за гражданите,” отбеляза посланикът.
Десетте общини участват в програмата на Международния институт „Борба с корупцията на общинско ниво в България“ от есента на 2021 г.
В събитието участваха Живко Тодоров - кмет на Стара Загора, Димитър Николов - кмет на Бургас, Хасан Азис - кмет на Кърджали, Илко Стоянов - кмет на Благоевград, Пенчо Милков - кмет на Русе, Станислав Владимиров - кмет на Перник, Мирослав Грънчаров - зам.-кмет на Разград, Венера Милова - секретар на Столичната община, Александър Владимиров - зам.-кмет на Враца, Нейко Генчев - зам.-кмет на Велико Търново. Още: ЕК връща мониторинга над България с нов доклад за върховенството на закона
Те отбелязаха общите предизвикателства, пред които са изправени по отношение на ефективната прозрачност и гражданското участие.
Общинските лидери изразиха и готовност за ефективно реализиране на разработените реформи. Програмният мениджър на Института София Петкова подчерта, че общинските програми за антикорупционни реформи са продукт на работни групи във всяка от общините.
„Изготвянето и приемането на програмите от реформи е жизненоважно и ние сме благодарни за активната роля на Вас и Вашите екипи във всички етапи от програмата на института. Прилагането на приетите реформи е още по-важно. IRI се ангажира да продължи да оказва подкрепа на Вашите общини при осъществяване на реформите“, сподели Петкова с кметовете.
Програмите от реформи, изготвени и приети с единодушие от общинските работни групи, бяха изпратени през декември 2022 г. на кметовете за разглеждане за официално приемане. Пет общини вече са приели своите програми за реформи с решение на общинските съвети – Стара Загора, Бургас, Кърджали, Разград и Столична община. Очаква се останалите общини да направят това през следващите месеци.