Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметове настояха за пореден път за по-голяма финансова независимост от централната власт

01 декември 2022, 13:25 часа • 1269 прочитания

Моделът за финансова децентрализация и промените в действащото законодателство да бъдат внесени в Народното събрание, за да започне същинският дебат и да бъде отпушен процесът, по който повече от 15 години няма напредък - това поискаха представители на местната власт и Народното събрание.

На днешното си заседание парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление покани за участие ръководствата на Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България.

На форума бяха обсъдени актуални проблеми на общините и бъдещата съвместна дейност. Представен бе законопроектът за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация, внесен от депутата Йордан Иванов и група народни представители на 02.11.2022 г.

В работната среща участваха членовете на УС на НСОРБ Владимир Георгиев – кмет на община Самоков, Ивайло Симеонов – кмет на община Елин Пелин, изпълнителният директор на сдружението Силвия Георгиева и експерти от екипа, председателите на общинските съвети на Пловдив, Димитровград и Елин Пелин, които са членове на УС на НАПОС, както и изпълнителният директор на Асоциацията Делян Дамяновски.

Кметът на Самоков Владимир Георгиев представи в резюме четирите основни стълба на модела за финансова децентрализация, разработен от екипа на НСОРБ, който включва преотстъпване на общините на част от данъка върху доходите на физически лица и корпоративния данък и мерки, свързани с разширяване приложното поле на имуществените данъци и актуализиране на данъчните оценки на имотите.

Кметът на Елин Пелин - Ивайло Симеонов, подчерта, че целта на финансовата децентрализация е да се разширят националните политики като те бъдат надграждани и развивани с местните.

„Това, което искаме, не е много, но то е инструмент за изява на реален мениджмънт на общините“, каза Симеонов.

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева разясни подхода и изходните данни, на база на които са подготвени предложенията и подчерта, че моделът е насочен към балансиране на съществуващите различия между общините по отношение на икономическия им потенциал и ресурсни дадености.

Основните коментари от народните представители бяха свързани с отговорността при въвеждане на елементите на децентрализация да бъдат гарантирани интересите на всички общини и да се предвидят механизми за подпомагане на необлагодетелстваните да поддържат необходимото ниво на публични услуги и да гарантират грижите на общините за подобряване благосъстоянието на гражданите.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес