Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Казус "Емко" се заплита и в жп сектора

03 ноември 2017, 15:30 часа • 5509 прочитания

Умишлено ли се унищожава смесеното българо-хърватско дружество "БДЖ Кончар" от държавата в лицето на "БДЖ Пътнически превози"? Такъв въпрос задават от неправителствената организация "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт".

Те съобщават, че "БДЖ Кончар" са сигнализирали за умишлено спиране на достъпа до халето на предприятието в депо Подуене в столицата. Това е станало с писмо до "БДЖ Пътнически превози" от 28-ми септември 2017 г. В него те съобщават, че в халето, поради спирането на достъпа по железен път, са блокирани два локомотива на Deutsche Bahn, които се ремонтират и поддържат в предприятието.

Според "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт", ръководителят на Локомотивно депо София Динчо Минчев посочва в своя отговор на писмото, че "при извършване на прегледи е констатирана неизправност в стрелките (709 и 711)", обслужващи предприятието и достъпът до него е трябвало да се прекрати до отстраняване на проблема. "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" обаче твърди, че голяма част от стрелките в района се намират в същото състояние и продължават да се ползват, а в писмото на Минчев не е посочен срок за отстраняването/ремонтирането на повредените елементи. Вече цял месец не са предприети никакви действия от страна на ръководството на БДЖ Пътнически превози, казват от НПО-то.

Посочени са и конкретни примери за стрелки, които са в същото състояние и работят - например тези, използвани от съседното предприятие "ЖП Тракция". "ЖП Тракция" е предприятието, с което ръководството на БДЖ е сключило през 2015 г. договор за поддръжка на ремонтираните в "БДЖ Кончар" локомотиви за над 1 млн. лв. Според медийни публикации дружеството е свързано с бизнесмена Васил Божков.

Според НПО-то ситуацията с блокираното хале на "БДЖ Кончар" силно напомня случилото се в казуса с оръжейния завод "ЕМКО" и отнетият, а по-късно върнат лиценз на предприятието.

"Целта в случая с „БДЖ Кончар”, според запознати от железопътния бранш, е да бъде ликвидирано насила иначе работещо успешно предприятие, а имуществото, включително изцяло оборудваното и ремонтирано хале на дружеството в комплекса на депо Подуяне – заграбено. От предоставената информация се вижда, че халето на „БДЖ Кончар” изглежда като истински оазис на фона на пустошта и гигантското разграбване на държавно имущество, което цари на територията на депо Подуене", допълват в съобщението си до медиите от "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт".

Сигнал за тези и други действия на ръководствто на БДЖ Пътнически превози, както и покана за посещение в завода са изпратени до премиера Бойко Борисов.

Обществен релсов транспорт питат умишлено Обществен релсов транспорт питат умишлено 
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес