Как МВР отчита броя на загиналите при пътнотранспортни произшествия? На този въпрос внимание обърнаха от Института за пътна безопасност. Оттам твърдят, че "МВР е успяло оперативно да "възкреси" нови 28 лица само за два дни".
Actualno.com потърси за коментар инж. Богдан Милчев от неправителствената организация (бел. ред. - бивш ръководител на КАТ), който поясни, че според него има два варианта за разминавания в данните от статистиката на МВР - много нисък професионализъм и умисъл. "И двата варианта са изключително тревожни, когато става въпрос за живота на българските граждани, които всеки ден гинат по пътищата", посочи Милчев.
За какво конкретно става въпрос?
От Института за пътна безопасност са установили, че има сериозни разминавания в статистиката на МВР за период от два дни - 26 и 28 септември 2018 г. - по отношение на броя загинали при ПТП.
Снимка 1: Институт за пътна безопасност
На първата снимка се вижда, че на 26.09.2018 г. МВР отчита с 25 души по-малко загинали спрямо същия период на 2017 година. Според приложените снимки става ясно, че жертвите са 15, като се установява разлика от 10 души. "На втората снимка МВР още по-засилено намалява жертвите, като отчита спад с 44 души по-малко на 28.09.2018 г. спрямо същия период на 2017 година. Излиза, че МВР е успяло оперативно да "възкреси" нови 28 лица само за два дни", коментират още от Института.
Снимка 2: Институт за пътна безопасност
Actualno.com потърси за коментар пресцентъра на МВР, откъдето посочиха, че всеки ден се качва таблица в сайта на Министерството и там е уточнено, че това е информация за денонощието. От МВР отбелязаха, че информацията, която се публикува, се получава от Пътна полиция.
Наша справка в сайта на ведомството към 01.10.2018 г. (12:28 ч.) показва, че има актуализация на информацията от 01.01.2018 г. спрямо същия период на изминалата 2017 година, като става ясно, че загиналите са с 27 по-малко. (данни на база постъпили до 24 часа съобщения от ОДМВР). В първоначално изпратения скрийншот към медиите от Института за пътна безопасност обаче статистиката сочи 44 по-малко загинали.
Снимка 3: Справка на Actualno.com
"По-големият проблем е, че МВР с тези данни лъже само себе си и по този начин не може да предприеме адекватни действия за проблема, свързан с пътната безопасност. Това е по-тревожното", поясни още Богдан Милчев. Той каза, че относно разминаването на информация в статистиката, от МВР са му отговорили, че "данните, които се публикуват ежедневно, са оперативни и подлежат на актуализация в зависимост от състоянието на пострадалия и неговото лечение. В рамките на 30 дни след настъпването на ПТП, ако състоянието на участника се промени и той почине, това се отразява в статистиката. Това именно води до заблуждение сред хората за разминаване".
Инж. Богдан Милчев
Милчев заяви още, че здравеопазването отчита повече жертви, повече пострадали от МВР, "а другото, което констатираме, е, че застрахователите всяка година изплащат все повече обезщетения, а МВР отчита намаляване на жертвите. Ето това искаме да кажем - че нещо е сбъркано в цялата система", алармира той. По думите му трябва да спрем да говорим за пътната безопасност, тъй като имаме нужда от конкретни действия. Експертът се обяви и за нов модел по отношение на пътната безопасност.
Снимка: Архив