Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КАТ масово проверява с невалидни дрегери?

27 януари 2017, 10:00 часа • 28991 прочитания

Наказание, наложено на водач на МПС при проверка за алкохол с дрегер, може да бъде атакувано в съда ако проверката е била извършена с дрегер, който не е одобрен като измервателно средство според Закона за измерванията. Това обясни за Actualno.com Робърт Ахабабян, управител на електронния магазин за дрегери www.alcotester.bg, в коментар за спецификата на използването на дрегерите при проверка на шофьорите от пътните полицаи. Разговаряхме с г-н Ахабабян в светлината на промените в законодателството, според които вече могат да бъдат свалени регистрационните номера и да бъде спрян от движение автомобил, чийто шофьор отказва проверка с дрегер.

В момента у нас има само един дрегер, Dräger Alcotest 7510, който е с валиден сертификат и резултатите му имат доказателствена тежест в съда. Важно е да се знае и че на всеки шест месеца уредът трябва да минава периодична проверка в акредитирана от държавата лаборатория, за да се докаже, че отчита верни резултати.

По думите на г-н Ахабабян, макар че Alcotest 7510 е единственото сертифицирано устройство у нас, то не е масово използвано от служителите на КАТ, тъй като е много скъп уред и не всички патрули са оборудвани с него. Тъй като пробата с невалиден дрегер може да бъде тълкуванa юридически като некачественa, при положителна проба с несертифициран дрегер шофьорът обикновено се изпращан за кръвен тест (според Наредба №30, чл.2). Но някои хора може да имат сериозни причини да откажат кръвния тест, като например: страх от игли, съмнение относно това да не бъдат заразени с нещо.

Ако дрегерът, с който полицаят е направил проверката, не е одобрен според Закона за Измерванията или е с изтекла валидност от последната проверка, то това е може да бъде основание резултатът да бъде оспорен в съда.

"Част от служителите на КАТ продължават да работят със стари уреди, които са с изтекла акредитиция. Все пак те са инструктирани, че ако засекат някого с алкохол в кръвта и той откаже да признае резултата или не може да даде тест (ако е неадекватен) се изпраща (или кара) за кръвен тест в най-близката клинична лаборатория", обясни още Робърт Ахабабян. "Резултатът с кръвен тест е солидно доказателство", подчерта той.

В протокола, който се съставя от полицията при проверката с дрегер, трябва да пише с кой модел и сериен номер на дрегера е извършена проверката. Затова при липсата или неточности на тези данни, ако дрегерът не е с валиден сертификат или са минали повече от 6 месеца от последната проверка, това може да бъде използвано за оборване на наказателното постановление в съда. Което и става доста често, по думите на г-н Ахабабян.

В борбата с пияните шофьори, с последните промени в Закона за Движение по Пътищата, чл. 165 (2), т. 3 и т. 9, влезли в сила от 21.01.2017 година, се дава възможност да се свалят номерата автомобила на място, ако водач е с над 0,5 промила или ако откаже проверка с дрегер или с кръвен тест.

Като цяло похвална инициатива за борба с пияни водачи, но г-н Ахабабян се опасява, че ефектът ще е спорен. Защото сега, ако водач е хванат с алкохол над 0,5 промила кое е по-вероятно - да му свалят номерата или да се вдигне цената на подкупа? А ако е бил хванат с дрегер, който не е сертифициран и впоследствие той осъди държавата за това, че го е лишила от автомобил неправомерно, парите за обезщетението ще дойдат пак от джоба на данъкоплатеца, т.е. нашия джоб. Засега не сме видели случай на осъден чиновник, заради чиито действия държавата изплаща обезщетения, припомни г-н Ахабабян. В допълнение на тази мисъл Actualno.com припомня, че през миналата година Върховният административен съд (ВАС) с председател Георги Колев взе тълкувателно решение, според което не се позволява на граждани и на юридически лица да съдят за вреди институциите, които са приели и изпълнили незаконен подзаконов нормативен акт. Мотивът – докато не бъде решено, че един подзаконов нормативен акт е незаконен, той си е законен и затова по това време всъщност няма щети от изпълнението му.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес