Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Карлово ще се справя с последиците от водното бедствие цяла година (ОБЗОР)

05 септември 2022, 14:24 часа • 4241 прочитания

Вече втори ден след като бе възстановен достъпът до пострадалите села в община Карлово, държавата и доброволци се справят с последиците от водното бедствие. Според органите на реда се очаква разчистването да продължи 1-2 месеца, а чак догодина по това време да бъде възстановена инфраструктурата.

Ситуацията към момента

На територията на Пловдив област все още е обявено бедствено положение. „6 са най-засегнатите населени места от наводненията. 5 са в община Карлово и Трилистник. До всяко село има достъп, питейна вода още няма, токът вече е възстановен навсякъде. Това каза главен комисар Николай Николов - директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“. В рамките на деня в поразените от водата селища от Държавния резерв пристигат помощи от вода и хранителни продукти за цялото население. Водата там не е годна за пиене.

В разчистването от днес в селата в Карловско се включва най-новата и модерна техника на „Автомагистрали” ЕАД, която ще помогне значително за по-бързото нормализиране на обстановката в наводнените населени места. Помощта дойде след като Кризисният щаб под ръководството на кмета Емил Кабаиванов се обърна към молба с всички, които могат да осигурят техника – багери, трактори, фадроми и самосвали и да се включат в почистването на засегнатите райони.

Междувременно мобилна група от звеното „Български документи за самоличност” към РУ-Карлово започва посещения в селата Слатина, Богдан и Каравелово, които най-сериозно са засегнати от наводненията през последните дни. Организацията е създадена от ръководството на областната дирекция на МВР, а целта е да бъдат улеснени максимално всички местни жители, чиито лични карти са унищожени заедно с имуществото им. Стана ясно, че държавата търси контейнери, за да настани временно хората от пострадалите наводнени райони, а след това ще се търсят по-дългосрочни решения.

Какво стана?

На 2 септември пет села в общината бяха наводнени заради скъсана дига на река Стряма след проливните дъждове и бе обявено частично бедствено положение. ВМЗ-Сопот също спря временно производствената си дейност, тъй като заводът бе засегнат от пороите.

Тежко беше положението в Каравелово, където е имало втора приливна вълна. Наложи се дори намесата на хеликоптер, който спаси 20 души. За щастие вследствие на бедствието няма загинали хора. На следващия ден река Стряма заля и село в община Марица. Става дума за село Трилистник, от където бяха евакуирани 40 души.

Не можеше да бъде предотвратено

Бедствието не е можело да бъде предотвратено твърдят различни институции. Пръв за това заговори министърът на земеделието Явор Гечев, който каза, че бедствието нямаше да може да бъде преустановено, дори цялата работа да е била напълно свършена. Според него най-вероятно дигите пак щяха да се скъсат.

Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Николай Николов също коментира, че точно такова бедствие не може да бъде предотвратено. „Но, усещайки промените на климата, трябва да се приспособяваме. Трябва да има предварително планиране на урбанизираните територии, да има стабилност на сградите. Хубавото е, че строителството у нас, не е толкова лошо, колкото се твърдеше. При един такъв потоп е можело всички къщи да бъдат заличени. Трябва да се работи активно със застрахователите, допълни още главен комисар Николов.

Въпреки тези две твърдения се чуха и други гласове. Бившият шеф на „Напоителни системи“ Снежина Динева отбеляза, че трагедията на хората в засегнатите от наводнението населени места е резултат от безвремието и безредието в "Напоителни системи" в последната година. „Дотук се стигна заради липсата на каквато и да било превенция. Днес няма оперативна координация между НИМХ, басейнова дирекция и Напоителни системи. Реагира се след събитията, а не се работи превантивно за намаляване на щетите от вредното въздействие на водите", коментира още тя.

Политиците и бедствието

Бедствието в Карловско се случи точно на старта на предизборната кампания преди изборите на 2 октомври. Представители на политически партии се включват в помощ на пострадалите села в община Карлово. Сред тях са ГЕРБ-СДС, „Демократична България“ и други.

Освен това коалиция ГЕРБ-СДС в Пловдив област спря за пет дни предизборната кампания в област Пловдив и за неопределено време в Карлово и община Карлово, а БСП отложи откриването на кампанията си в областта, което беше предвидено за 4 септември.

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес