Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Карлово се опълчи на Турция за декларация за жертвите на Илинденското въстание и Балканските войни

13 февруари 2014, 19:14 часа • 31172 прочитания

Искането на генералния консул на Република Турция в Пловдив, Шенер Джебеджи, за оттеглянето на декларацията приета от Общинския съвет в Карлово в памет на жертвите на турския геноцид по време на Илинденско-Преображенското въстание и Балканските войни е груба намеса във вътрешните работи на страната. Това каза председателят на Общинския съвет Стойо Карагенски, предаде Фокус.

Декларацията бе приета на 31 януари 2014 година от Общински съвет в Карлово и предизвика реакцията на консула на Турция в Пловдив.

Никъде в българските закони не е записано, че генералния консул на Турция в Пловдив има право да осъществява контрол по законосъобразност върху решението на един местен парламент, каза още Карагенски.

По думите му има документи, които изрично определят правата и задълженията на консулите, като в тях е записано, че те трябва да спазват законите и правилниците на държавата в, която работят и да не се намесват във вътрешните работи на страната.

„Колкото и да е силно желанието на турския консул декларацията да бъде прегласувана и евентуално оттеглена, Общинския съвет и администрацията на Община Карлово, твърдо стоят зад нея”, каза Стойо Карагенски.

По думите му чрез Националното сдружение на общините декларацията ще се стигне до всички тях. „След Карлово тя бе приета и в Стрелча, предстои тя да бъде представена и от общинските съвети в Сопот, Смолян, Враца и Стара Загора”, каза още Карагенски.

По думите му поводът декларацията да бъде приета именно от местния парламент в Карлово е нежеланието на Народното събрание да обърне внимание на подписката на елита на българската интелигенция по този въпрос. „След като повече от година, тя събираше прах в Народното събрание, след разговори с академиците Георги Марков и Кирил Косев, решихме тя да тръгне от от града на Апостола”, каза Карагенски.

По думите му карловци са възпитани да пазят духа на българското и българщината и да почитат загиналите, дали живота си за България. И, ако турският консул ни забранява да почетем паметта на десетките хиляди изнасилени, убити и опожарени, те утре могат да решат да ни забранят да честваме Левски, Ботев, героична Клисура, денят на Страшното, така, че ние смятаме, че сме изпълнили своя дълг, каза още Стойо Карагенски.

Той призова чрез приемането на декларацията от десетките общински съвети в страната, тя да влезе и в Народното събрание. „Така, както на 10 ноември 2012 година беше приета декларация в памет на жертвите от Възродителния процес, така и настояваме Народното събрание да приеме декларация в памет на десетките хиляди българи избити преди 100 години”, каза Стойо Карагенски.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес