„Това, което виждам, са различни видове манипулнации в една система, кояно все повече губи своя смисъл. В една пенсионна система трябва да има логика и тази логика се основава на това кой колко дълго е работил и върху каква сума се е осигурявал“, каза пред бТВ бившият социален и външен министър Ивайло Калфин.
„С вдигането само на минималната пенсия, в момента 40% от пенсионерите взимат еднакви пари, независимо от тия два фактора и произволното слагане на таван на пенсията цялата логика на системата изчезва. И сега би трябвало да казваме на един човек в активна възраст работи, имай трудов стаж дълго време, оситурявай се на висока заплата, за да получаваш добра пенсия, а с всички тези промени ще му кажем да е жив и здрав премиерът, за да получаваш по 50 лева за Коледа. Между другото, тези 50 лв., които сега се дават на пенсионерите струват на държавата около 106 млн. на месец или 1 милиард и 300 млн. лв. на година. Абсолютно могат с този ресурс да се осъвременят всички пенсии, за да станат по-справетливи и човек да получава толкова, върху колкото се е осигурявал. Има голям проблем с втория пенсионен стълб и той се крие в регулациите му, където има самоизключващи се постановки. Трябва да се даде шанс на частните пенсионни дружества да докажат смисъла на своето съществуване, но това е въпрос на законодателство“, каза още Ивайло Калфин.
И при детските надбавки отново ми се губи логиката, дорълни Калфин.
„ Или искаме социалната система да подпомага хората, които са в затруднение, или искаме да даваме на всеки. Нека да не забравяме, че хората с високи доходи плащат по-малка осигурителна тежест. Тези 3 000 лв. таван предполагат, че колкото по-голяма заплата взимаш, толкова по-малко осигуровки плащаш. Всъщност натоварват се ниските и средните доходи в случая, за да се дадат едни 40 лв., които надали ще впечатлят много хората с високи доходи. Това държавата каза, че струва около 400 милиона. И така като данъкоплатци трябва да се запитаме, след като можем да отделим 400 милиона за децата и това е хубаво нещо, за какво да ги дадем? Единият вариант е, че това ще са пари, които ще стигнат да са абсолютно безплатни детските ясли и детските градини. Това е мярка, която би била добра според мен. Другия вариант, вместо 40, да се дават 80 лева на хората с ниски доходи, защото с 40 лева, особено ако имате ниски доходи, трудно се гледа дете.“