Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да правим при съмнения за COVID-19 - съветите на "Пирогов"

05 ноември 2020, 09:39 часа • 19477 прочитания

Какво да правим при съмнения за COVID-19 - съветите на "Пирогов".

Насоки и препоръки за профилактика и реакция при съмнения за COVID-19 публикува на 29 октомври най-голямата спешна болница в страната “Пирогов”. Документът е насочен към работещите в лечебницата, но може да бъде ползван за самонаблюдение от всеки човек. Те са събрани на база опита на “Пирогов” в лечението на пациенти с коронавирус от самото начало на пандемията.

Основният съвет в препоръките е при най-малко съмнение да не се чака влошаване, а да се търси консултация с лекар, още повече в началото на сезонните вирусни инфекции, които са с подобни на коронавируса симптоми. 

Освен това е препоръчително в ежедневното меню да се включат 50-100 г сурово тиквено семе за период от 6-9 месеца (по възможност за целия есенно-пролетен период).Допустим е приемът на витамини и хранителни добавки, но след консултация с интернист.

Как да разпознаете симптомите?

Симптомите, типични за коронавирусната инфекция, са разделени в няколко групи - ранни, леки, средно тежки и тежки, и са насока за самонаблюдение:

РАННИ СИМПТОМИ:

КОНЮНКТИВАЛЕН ДИСКОМФОРТ (смъдене на конюктивата, сърбеж, сълзене, напрежение в очната мускулатура при движение на очните ябълки, тежест и болка при движение на очните ябълки);

НАЗОФАРИНГЕАЛЕН ДИСКОМФОРТ (смъдене и/или съхнене на назофарингеалните лигавици, хрема, промени в обонянието, загуба на обонянието, заглъхване на ушите неповиляващо се при преглъщане);

ОРОФАРИНГЕАЛЕН ДИСКОМФОРТ (промяна във вкусовите усещания до поява на извратен вкус, умерено изразенаболка в гърлото, промяна на гласа).

Тези ранни симптоми са характерни за множество грипни и грипоподобни заболявания и служат само като първоначален алармиращ сигнал. Последващото развитие ограничава Ковид-19 инфекция и следва да се направи консултация с интернист и/или лабораторно изследване.

ЛЕКИ СИМТОМИ:

Спорадично главоболие, бързо повлияващо се от аналгетици

Разбитост и мускулни болки

Повишаване на температурата до 37,5°С без втрисане

Пренебрежимо безапетитие с променлив характер

Пренебрежима отпадналост

СРЕДНО ТЕЖКИ СИМПТОМИ:

Повишаване на температурата над 37,5°С със или без втрисане, бързо и продължително (за 6-8 часа) повлияваща се от антипиретици; обилни изпотявания, предимно нощни

Спорадична кашлица със или без отхрачване (негноевидно)

Поява на задух при минимално физическо усилие

Чувствителна отпадналост, водеща до промяна на обичайния двигателен режим

Продължително и трудно повлияващо се от аналгетици главоболие

Трайна загуба на обоняние и трайно безапетитие

ТЕЖКИ СИМПТОМИ:

Температура над 38°С с постоянен характер, със или без втрисане, трудно повлияваща се и за кратко време (за не повече от 2-3 часа), или неповлияваща се от антипиретици

Постоянна отпадналост, прерастваща в безсилие (дори безпомощност) по време на пристъпите

Упорита продължителна кашлица (включително “подкашляне” като проява на безсилие), със или без отхрачване

Гръдна болка с опасващ характер

Задух и в покой, посиняване на ноктите, устните и “висулката” на ухото

Сърцебиене

Сънливост, унесеност.

Не изчаквайте появата на тежка симптоматика, а направете своевременна консултация с лекар, съветват от Пирогов.

За работещите

Още при първите симптоми човек трябва да уведоми началника си и да не ходи на работа до изясняване на причинителя на състоянието ни.

Консултация с лекар по вътрешни болести и стриктно изпълнение на неговите препоръки, изследвания, режим на лечение и какви са правилата при домашно лечение препоръчват още от спешната болница.

Препоръки към профилактика:

ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ТЕРАПЕВТИЧНА СХЕМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА: Тъй като тази информация е предназначена за медици обаче, лекарите препоръчват немедицинските лица да не пристъпват към самолечение, защото то е рисковано за здравето.

От “Пирогов” посочват и конкретна схема на лечение, която няма да опишем, защото тя трябва да стане след препоръка на специалист. Но най-общо включва съдоразширяващ и антивирусен медикамент, ацетилсалицилова киселина, растителен лекарствен продукт срещу синузит, кашлица и бронхит и медикамент, съдържащ стандартизиран миртол.

Препоръчва се терапията да стартира веднага след предполагаемия контакт със заразен или да се провежда продължително при спазване на съответния дозов режим и схема на приложение. При липса на противопоказания и добра поносимост профилактиката се провежда за курс от 6-9 месеца без прекъсвания, като всички медикаменти се приемат непосредствено преди храна (“със сядането на масата”), независимо от предписанията в съпътстващото опаковката указание, допълват медиците.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес