Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са обичаите на Сирни заговезни

18 февруари 2018, 12:11 часа • 16007 прочитания

Особено място в годишния календар от празници заемат Месни и Сирни заговезни, а седмицата, която ги разделя, се нарича Сирница. Това каза за Радио „Фокус“ – Смолян етнологът Ваня Йорданова.

"Заговезни менят мястото си според Великден. Месните са осем седмици преди празника, а Сирните са седем седмици преди това. Повсеместна практика на серни заговезни е прощаването. С бъклица вино, халва и баница, по-младите семейства отиват последователно на гости у родителите си или у кумовете, за да вземат прошка. Те целуват три пъти ръка на по-възрастните с думите „Прощавай мамо“ или „Прощавай тате“, а отговорът е „Простено да ти е сине“ или дъще или снахо“, добави етнологът.

По думите ѝ следва тържествена вечеря, за която задължително се приготвя баница с яйца и сирене в родопския вариант – родопски клин, варени яйца, бяла халва с орехови ядки. На трапезата се изпълнява и обредното хамкане на варено яйце, парче халва или сирене.

"За тази цел стопанката на къщата връзва халвата или яйцето на долния края на бял памучен конец, който е закрепен към гредата на тавана или към хурка. В хамкането участват най-вече децата като те се стремят да захапят яйцето, халвата или сиренето само с уста. След като тази игра приключи, конецът се запазва и се използва срещу болести по очите или болести по домашните животни", каза още Ваня Йорданова.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес