Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ще пътуват децата ни след влизането в Шенген?

19 януари 2024, 10:24 часа • 6552 прочитания

На 31 март влизаме в Шенген, макар и изглежда не сухопътно. До момента българските деца можеха да напуснат държавата с писмено съгласие от родител – декларация. Как обаче това ще се случва след 31 март, коментира адвокат Пламен Борисов в студиото на Bulgaria on air.

Идеята на Шенген е да няма никакви проверки, защото те правят опашки. За момена България ще се възползва от това предимство само по вода и въздух. На сухопътните ни граници контролните проверки остават, включително и декларация за съгласие от родител, когато детето напуска страната само с единия родител. Гранична полиция проверява за това. На въздушните и водните граници няма да има граничен контрол.

„Нарушения на родителските права се правят и в момента без да сме в Шенген, така че Шенген едва ли ще ни попречи. Деца се отвличат и сега,“ коментира адв. Борисов. Благодарение на Хагската конвенция за международно отвличане на деца от родители по сложна съдебна процедура изведеното дете без съгласие се връща. “Ако някой иска да злоупотреби да отвлече детето си без съгласие на другия родител или съдебно решение може да го направи по този начин.” Авиокомпания не може да извършва такива проверки дали родителят има съгласие от другия родител или не.

Още: Членството на България в Шенген ще повиши интереса на чуждите туристи към страната ни

Улеснено ли е отвличането

С последните изменения на семейния кодекс бе въведен и иск родител може да заведе иск да забрани на другия родител да извежда детето в чужбина по някакви причини. "Проблемът ще бъде в правните последици от нарушението на тази липса на съгласие".

Според адв. Борисов родителските спорове няма да бъдат прекратени или увеличени от влизането ни в Шенген: "Смисълът на Шенген е да няма контрол". Според него, трябва да се направи цялостна реформа на семейното законодателство, която да гарантира родителските права на всеки един от родителите. Въпреки, че във всяко съдебно решение в момента пише, че “съдът възлага родителските права на…”, оказва се това абсолютно нищо не означава. “Нека родителите го помнят да питат адвокати и съдии какво означава,” категоричен е адвокатът. По този начин не се отнемат права от другия родител и пътуването в чужбина е пример, че двамата родители имат равни права да го изведат. Въпросът е, че не може детето да пътува без съгласието на другия родител. При отвличане ще е по-лесно да мине границата, но стъпвайки в другата държава веднага се задействат правните механизми.

Още: Меглена Плугчиева: Извън сухопътен Шенген сме заради политически проблеми

Нужна ли е декларация за непълнолетни, но и непридружени?

Непълнолетните и непридружени от родител също не се нуждаят от декларация по вода и въздух. „Ако няма сигнализация че има нещо нередно не би трябвало да има какъвто и да е проблем“, казва адвокатът. Все пак, ако става въпрос за обикновено пътуване и родителите му са разрешили. "Волята на родителите или ще се предполага, или пак може да бъде дадена в нотариална форма, но не знам кой ще я контролира", допълва адвокатът: "Хем искаме Шенген хем искаме контрол".

Австрийските фирми ни искат в Шенген, а ние ще ги бойкотираме: Глас от бизнеса (ВИДЕО)

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес