Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как българите оценяват здравната система

14 септември 2020, 11:08 часа • 1286 прочитания

Със 7% на сто спрямо октомври миналата година пада делът на хората, които смятат, че здравната ни система се развива в негативна посока. Това показва национално представително проучване от август на Изследователски център „Тренд“, проведено сред 1005 души.

„Обществото очаква държавата да отдели повече средства за здраве, особено в условията на COVID. Усещането ни, че тази тема е приключила и ние повече не се интересуваме, не е точно така. Данните показват, че този страх стои в някаква степен в обществото“, коментира социологът от „Тренд“ Евелина Славкова пред БНР.

Мнозинството от българите (52%) са на мнение, че българското здравеопазване се е справило с проблемите около COVID-19, а според 26% от запитаните системата ни не се е справила. 40% от анкетираните имат повече доверие в системата след епидемията, а за 32% това е причина за спад в доверието им.

47% или близо половината население смята лошия контрол в системата на здравеопазването за изключителен проблем. „Усещането, че се изливат някакви пари, но не се знае къде отиват, по един или друг начин съществува“, отбеляза още Евелина Славкова.

Хората очертават сред основните проблеми на системата най-вече високото доплащане за медицински услуги (52%), липсата на медицински кадри (42%) и ниското качество на лечение (42%). След това се нареждат проблемите с лошото състояние на болниците (39%) и високото доплащане за лекарства (37%).

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес