Присъединяването на Хърватия към ЕС на 1 юли със сигурност е исторически момент, но той няма да бъде последван от чудеса, най-вече в областта на възстановяването на икономиката, заяви хърватският президент Иво Йосипович в интервю за Франс прес, предаде БГНЕС.
"1 юли е важна дата, исторически момент. Това е първият ден от нова ера за Хърватия. Но няма никакво чудо", заяви Йосипович, чиято страна с 4,2 милиона души население е в рецесия от четири години. "Да, икономическата криза е тук, но смятам, че сме по-силни обединени и в крайна сметка Европа ще излезе от кризата заедно", заяви левият политик, избран през 2010 г. за петгодишен мандат.
Йосипович призна, че за редица негови сънародници, 20% от които са безработни, атмосферата не е празнична заради тежките икономически трудности, но увери, че мнозинството хървати приемат присъединяването към ЕС като "победа". "Гражданите са щастливи. Тържествените церемонии ще бъдат красиви и изпълнени с емоции, но, разбира се, те ще бъдат скромни заради трудното икономическо положение", каза още хърватският президент.
55-годишният Йосипович увери, че ще разреши по цивилизован начин граничните спорове със Сърбия, Босна и Черна гора, както и други открити въпроси, свързани с неразпределеното все още наследство след разпадането на бивша Югославия през 90-те години на миналия век. "Хърватия със сигурност няма да прибягва до шантаж", използвайки статута си на член на ЕС, категоричен е Йосипович. "Ще разрешим всеки спор по цивилизован начин", допълни той.
Държавният глава е за засилване на отношенията със Сърбия и пожела да се преодолеят по прагматичен начин последиците от войната на Хърватия са независимост (1991-1995 г.), когато сръбски бунтовници, подкрепени от Белград, окупираха една трета от територията на страната. В конфликта загинаха около 20 000 души.
Подадена от Загреб жалба за геноцид срещу Сърбия пред Международния съд за ролята й в конфликта и подобна жалба, подадена от Белград срещу Хърватия, продължават да тежат върху отношенията между двете страни. "Трябва да видим дали причините, оправдаващи тази жалба, продължават да съществуват", заяви Йосипович, който е юрист по образование и беше един от експертите, съставили хърватската жалба през 1999 г.
Хърватският президент изрази категорична подкрепа за европейската интеграция на всички балкански страни и обеща помощта на Загреб в процеса на интеграция в ЕС. "В наш национален интерес е да включим всичките ни съседи в ЕС. Това би било в интерес на мира и икономическото развитие. Ще ги подкрепим и ще бъдем техни адвокати в продължаването на процеса на разширяване" на ЕС, заяви хърватският президент.