Собственикът на завод „Миджур” Валери Митков и още трима души са с повдигнати обвинения за взрива в завода край с. Горни Лом през 2014 г. Единият от тези трима души е Божидар Василев, бивш директо на служба КОС - службата, която отговаря за контрола на оръжията в България. Обвинена е и инж. Паула Иванова, която е отговаряла за безопасните условия на труда в завода. Обвинена е и Ивелина Бахчеванова от Министерство на икономиката, която е директор на дирекция за международна търговия. Това съобщиха на брифинг главният прокурор Сотир Цацаров и директорът Национална следствена служба Евгени Диков, предаде БГНЕС.
Като причина за взрива прокуратурата посочва "случайно възпламеняване заради неспазване на технологичните правила за работа с боеприпаси, както и неспазване на нормите за пределите за съхраняване на взривни вещества и нормите за съвместно съхранение на взривни вещества". Взривът е предизвикан от неправилното съхранение на взривните вещества тротил, хексоген и черен барут. Като пример директорът на Националното следствие Евгени Диков посочи, че са съхранявани 21 кг от трите взривни вещества при положение че в една мина има 4-10 гр от тях, т.е. става дума за няколко хиляди мини. Държавното обвинение казва и, че условията за работа в завода са били на много ниско ниво. Според Цацаров фактически не е имало физически контрол на работата в завода. Всичко е ставало само по документи. Обемът на документацията по досъдебното производство е 160 тона.
Припомняме, че взривът в с. Горни Лом отне живота на 15 души. На 1 октомври 2014 г. 15 българи обработват боеприпаси във фабрика край село Горни Лом, Видинско – най-бедният район на България. Последва взрив. Цех "С" бе сринат със земята – на място загинаха 13 мъже и 2 жени, сред тях двама съпрузи, оставяйки 5-годишното им дете сираче. Загина и синът на самия Митков. Отломки, някои тежки по 150-200 кг, се разхвърчаха на стотици метри от цеха, раниха 3 жени – служителки в завода, заварени на портала, който се намира на около 400 метра от взривения цех. Жените бяха откарани по болниците със счупени крайници, останалите 15 души от втората смяна във фабриката намериха смъртта си.
В София, Видин и в Горни Лом разпитаха свидетели. Прокуратурата иззе множество лицензи и разрешения за дейности с взривни вещества и боеприпаси, както и за тяхната утилизация, издадени на "Видекс" АД, собственик на завод "Миджур". В Националната следствена служба бе разпитан и собственикът на фирмата. Стана ясно и че изпълнителният директор на завода е с оправдателни присъди по два случая от преди години, завършили със смърт на работници - през 2006 и през 2007 година.
В завода се е работило по договор за обезвреждане на противопехотни мини, сключен с гръцка фирма. Първоначалният договор е бил подписан на 08.07.2008 г., като действието му е било продължено с анекс от 31.07.2013 г. До 30.07.2013 г. са били приети 614 882 мини, като според иззетата документация е предстояло ликвидирането на още 935 285 мини. Осъществена е незабавна проверка на обект на "Видекс" АД в село Сеславци, след получена информация, че изпълнителният директор на фирмата е поискал на 01.10.2014 г. сутринта /преди взрива/ от служба КОС на 05 РУП София разрешение за транспорт от Горни Лом до Сеславци на общо 800 000 противопехотни мини. Транспортът и съхраняването в складове в Сеславци са били отказани и разрешение не е издадено.