Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жалбоподатели недоволни от неясноти в справка на ЦГМ по делото за цената на билета за градски транспорт

11 октомври 2019, 16:10 часа • 2521 прочитания

По време на днешното съдебно заседание състав на Административния съд прие нови доказателства по делото срещу цената на билета за градския транспорт, предаде репортер на Actualno.com.

В мотивите си магистратите посочиха, че те отговарят компетентно, обективно и пълно на въпросите така, както са поставени.

Освен това съдът реши да приеме и направените искания на жалбоподателите в лицето за събиране на нови допълнителни доказателства по делото.

Жалбоподателите изразиха недоволство отново представена справка от Центъра за градска мобилност за заплати на всички служители и разходите по ремонт на електронните системи за пътуване.

Те се оплакаха, че от въпросните таблици, така и не се разбират точните данни и са представени изключително неясно.

Освен това, пред репортер на Actualno.com адвокат Милка Христова (бел. ред. - зам.-председател на парламентарната група на БСП в Столичния общински съвет /СОС/) отново изрази недоволство от така наречената "разумна печалба" се начислява два пъти". Както изглежда, тя се плаща от гражданите, а не се поема от дотациите, което е престъпление.

Жалбоподателите Веселин Кирев от сдружение "Обществен релсов транспорт" и Любен Хаджиев от Сдружение за свободен градски транспорт пък изразиха опасения, че скоро можем да очакваме ново покачване на цените на билета за градски транспорт.

Припомняме, че това е второто дело срещу Столична община заради поскъпването на пътуването. Цената на билетчето бе вдигната през 2016-та година с изменение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт, което столичният парламент прие. Това на свой ред предизвика много граждански жалби до Административния съд.

Цената на билетчето бе вдигната през 2016-та година с изменение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт, което столичният парламент прие. Това на свой ред предизвика много граждански жалби до Административния съд.

В началото на 2017-та година магистратите отмениха изменението в Наредбата. Решението обаче подлежи на обжалване. Малко преди заседанието на Върховния административен съд (ВАС), на 25 април, Столичният общински съвет прие изцяло нова Наредба за ползване на обществения транспорт.

Това доведе до прекратяване на делото от ВАС с мотивите, че "след като нормативният административен акт е отменен, той е престанал да бъде част от позитивното право.

Затова за оспорващите не е налице непосредствен правен интерес от отмяната на този акт, респективно от продължаване на съдебното производство, което е образувано по оспорването".

Т.е. съдът не може да разглежда законна или не е наредба, която вече не действа. Столичната община прие новата Наредба официално, като се мотивира с твърде високите санкции за нередовни пътници, които не съответствали на размера на нарушението.

Според опозицията в Общината, за подобно нещо, може да се направи поправка на съществуващата Наредба (тази, която е обект на делото), а не да се приема нова. И новата Наредба обаче беше обжалвана от Гражданската инициатива "За обществен и релсов транспорт" в края на миналата година.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес