Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Израел е готов да воюва на всички фронтове

19 април 2013, 17:40 часа • 24169 прочитания

Началникът на Генералния щаб на Израел генерал-лейтенант Бени Ганц заяви, че израелската армия е способна самостоятелно да нанесе удар по иранските ядрени обекти, а освен това е готова за война на „северния фронт” – със Сирия и Ливан. Но пък трета интифада израелските военни в близко време не прогнозират.

Президентът на САЩ Барак Обама призна, че Израел има правото самостоятелно да взима решения за използването на сила срещу Иран. Очевидно е, че в момента липсва единствено политическа воля от страна на ръководството на Израел, тъй като израелската армия е готова да го направи.

Началникът на Генералния щаб потвърди и че се разглежда и възможността за война на още два фронта – на „северния” със Сирия и Ливан, и на „южния” – с „Хамас”. „Ние сме готови във всеки един момент за война със Сирия. Не смятам, че това ще стане утре, но въпреки това, ние сме готови”, каза генералът. На южния фронт Ганц очаква „относително спокойствие” заради споразумението с „Хамас” за прекратяване на огъня и системата за ПРО „Железен купол”. „Но ако „Хамас” наруши примирието, то ще има много болезнени последици. Няма да се поколебаем да възобновим нашите операции в Ивицата Газа и дори да ги разширим”, предупреди началникът на израелския Генерален щаб. Въпреки това, генералът отбелязва, че ситуацията с палестинските територии не е толкова сериозна, колкото по време на първата и втората интифада през 1987 и 2000 година, а в момента не се прогнозира трета интифада.

„Ако Израел изобщо отговори на провокациите, то това ще бъде само чрез тайни операции на спецслужбите. Войната с Иран е много възможна и за Тел Авив сега не е време за нова интифада”, смята президентът на Института за Близкия изток Евгений Сатановский.

Израел се чувства относително спокойно пред предполагаема конфронтация на южния и на северния фронт, тъй като се надява на системата „Железен купол”. За ефективността на тези система за ПРО, която е създадена за борба с неуправляеми ракети с малък обсег (до 70 км) има различни мнения. На 17април две ракети „Град” достигнаха до израелския курортен град Ейлат от Синайския полуостров и системата не ги прехвана. След ноемврийската операция „Облачен стълб” израелците твърдяха, че тяхната система от ПРО е унищожила до 85% от ракетите с малък обсег на действие, изстреляни от Ивицата Газа. Но последвалият анализ заедно с американците показа, че ефективността е била само 40%.

Експертите посочват, че голям брой палестински ракети само са били повредени или отклонени от първоначалната траектория, а не унищожени, както първоначално твърдеше израелската страна. Показателно е, че министерството на отбраната на Индия се отказа от закупуването на системата „Железен купол” и предпочете руската „С-300”.

Ако Израел наистина е повече или по-малко защитен от „Хизбулла” и сирийската заплаха и има опит във воденето на подобна война, то самостоятелността в конфликта с Иран е много проблематична. Системата за ПРО на Израел самостоятелно не може да се справи с ответен или предупредителен удар от страна на Иран. Реална заплаха представляват иранските ракети със среден обсег на действие „Шихаб” и „Куадер”, а Техеран разполага и с балистични ракети. Най-новите – от клас „Саджил”, имат обсег на действие до 2500 км. Дори и при наличието на мощен радар X-Band, разположен във военновъздушната база Неватим в Негев, две израелски батареи с противоракетната система „Arrow-2” не решават проблема със „150 000 ракети”, които може да долетят от Иран. Да се разчита на безпилотните апарати „Херон”, разположени във военните бази в Азербайджан, е наивно и не е от компетенцията на Израел.

Затова Пентагонът отдели още 95,7 милиона долара за развитие на системата за ПРО „Arrow” в Израел, която може да прехваща ракети със среден обсег на действие, в това число и балистични. Основният недостатък на израелските, а и на американските, противоракетни системи е липсата на датчици, които могат да отличават „космическия боклук” от целите, както и неефективните радари.

Разсъжденията за способността на израелската армия „сама” да нанесе удар по Иран са пропаганден трик или възможен акт на самоубийство. Освен това в Иран също не спят. Според Пентагона до 2015 година Иран ще има на въоръжение междуконтинентална ракета.

Правда

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес