Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Избират с електронно гласуване първия Съвет за развитие на гражданското общество

27 април 2020, 20:00 часа • 2611 прочитания

От 00.00 часа на 28 април започва електронното гласуване за избирането на първия в България Съвет за развитие на гражданското общество. Гласуването ще се извърши чрез уеб-базираната електронна платформа на адрес https://voting.government.bg/ в рамките на 10 работни дни. Крайният срок за подаването на глас е 23.59 часа на 13 май 2020 г.

Неправителствените организации с нестопанска цел в обществена полза, чиято регистрация за участие в процедурата за избор е одобрена от комисията, са 379. От регистриралите се като кандидат-членове на Съвета граждански организации комисията е одобрила 123. Гласоподавателите ще могат да упражнят електронен вот чрез платформата за 14 организации, включително за себе си.

Съветът за развитие на гражданското общество ще е консултативен орган към Министерския съвет за разработване и провеждане на политики за подкрепа на развитието на гражданското общество. Той ще дава становища по актове и документи, които се отнасят до дейността на гражданските организации, и ще координира изпълнението на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации. Ще извършва преглед на потребностите, проблемите и резултатите на гражданските организации, ще определя приоритетите, правилата и процедурите за разпределение на публични средства за финансова подкрепа на проекти с обществено значение.

Информация за етапите на изборната процедура ще се публикува на Портала за обществени консултации – www.strategy.bg и на Информационния портал за НПО в България – https://www.ngobg.info.

Припомняме, че преди няколко години бяха приети изменения в Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Неправителствените организации сами ще разпределят финансирането, което идва от държавата за дейността им. Това решиха депутатите с приемане на второ четене на поправки в Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Досега държавата решаваше по свое усмотрение как да разпредели отделените от хазната средства. До 2015 г. действаше и стратегия за подкрепа за развитието на гражданските организации. Тя предвиждаше 10% от общия размер на субсидията, да се разпределят между гражданските организации чрез конкурс, като се даде възможност и на по-малките да развиват дейност. Стратегията обаче така и не беше спазена.

Новите текстове предвиждат да се създаде Съвет за развитие на гражданското общество към Министерския съвет, в който ще влизат представители на НПО-тата и който ще определя приоритетите и ще преценява към кои проекти с обществено значение ще отиват държавните пари. По този начин гражданският сектор ще може да води пряк диалог с държавата по своите проблеми и приоритети, смятат вносителите. Звеното ще се състои от общо 15 членове и ще се председателства от вицепремиер, който обаче няма да има глас при вземането на решения.  Става въпрос за разпределението на около 1 млн. лв., колкото всяка година средно отиват от държавата за финансиране на НПО-тата. Конкретната сума се залага всяка година в държавния бюджет.

Вижте още:

Парламентът прие окончателни промени в Закона за търговския регистър

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес