Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ивелина Василева: Процедурата по ОВОС ще засили контрола при изгарянето на отпадъци

16 февруари 2020, 14:00 часа • 1610 прочитания

„Със задължителната процедура по ОВОС искаме да подсилим превантивния контрол, да може да се прави детайлен анализ в ранна фаза, да се предприемат мерки със залагане на изискване за най-модерни технологии, за информираност на обществеността“. Това каза пред БНР Ивелина Василева, депутат от ГЕРБ, председател на комисията по екология в парламента и бивш екоминистър. Поводът е внесените през седмицата промени в закона за опазване на околната среда, с които се цели да се спре нерегламентираното изгаряне на отпадъци. С предложените промени се утежнява режимът по издаването на разрешения за инсталации за изгаряне на отпадъци.

Василева посочи, че в Европа средно около 28% от отпадъците се изгарят:

„Има държави като Швеция и Финландия, в които над 50% се изгарят. В България се изгарят около 3,5% от отпадъците“.

Ивелина Василева напомни, че в България действат четири инсталации, които имат разрешителни – три циментови завода и ТЕЦ – Сливен:

„Когато се извършва внос на отпадък с цел оползотворяване чрез изгаряне, получателят изрично трябва да посочи в коя инсталация и кога това ще се случи. Ако все още тече процедура по ОВОС, то няма как получателят да посочи съответната инсталация“.

Тя обясни, че е заложена задължителна оценка по ОВОС и за т.нар. „експериментално изгаряне“.

БСП вероятно ще подкрепи внесените от ГЕРБ законови промени за по-строг контрол при изгарянето на отпадъци“, каза ос своя страна пред БНР депутатът от левицата Атанас Костадинов, който е и бивш зам.-министър на околната среда и водите.

„Държавата показва, че не съществува легитимна държавна институция, от която да получиш достоверна информация по ключови въпроси, а трябва да се намеси прокуратурата, ДАНС или полицията. Но нека не се минава една граница, при която заради неизпълнение на контролни държавни функции да се стигне до утежняване на бизнеса“.

Според Костадинов „през последните няколко месеца сме свидетели на знак за сериозна криза в механизмите на управление“:

„Ако наистина е бил подслушван президентът, е абсурдно да мислим, че премиерът не е знаел за това. Ако наистина не е знаел, то къде се пропуква мостът на информацията между ДАНС и премиера, че нещо да се изпълнява законно. Това за мен е сигнал и червена светлина, че основни системи в държавата трудно работят или са подменени с друга работа“.

Напомняме, че в момента законът предвижда задължителна процедура по оценка само за инсталации, които горят над 100 тона на ден. При внасянето на промените миналата седмица Ивелина Василева уточни, че съгласно европейското законодателство България не може да наложи мораториум на вноса на отпадъци.

"Това, което ние предлагаме: независимо от обема и вида на отпадъка, когато някой оператор представи инвестиционно намерение - било то за изграждане, за разширение, за допълнение на инсталация, процедурата, която да бъде приложима, да бъде задължителна оценка на въздействието върху околната среда. Това е най-тежката процедура. Така нареченият "дълбок ОВОС", обясни от парламентарната трибуна Василева.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес