„Украйна има потенциала да си направи сама атома електроцентрала, без да търси ядрените гаранции от „Росатом“. Те имат инженерния потенциал“, каза енергийният експерт Иван Хиновски от „Български енергиен форум“ в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Това за цената е твърде условно и мисля, че трудно ще бъде постигнато, допълни той, визирайки цената, която страната ни ще поиска за оборудването - близо 1,2 млрд. лева.
АЕЦ Белене: Има ли пълен доклад за безопасност? За какво ни трябва оборудването? (ВИДЕО)
„Има идея оборудването от АЕЦ „Белене“ да остане за АЕЦ „Козлодуй“. Факт е, че Украйна е в енергийна криза особено след спирането на шестте блока в Запорожката АЕЦ. Те имат изключително тежък режим и са се насочили към нашето оборудване, защото то е от същия тип, от който са масовите реактори в Украйна“, добави той.
Според него има една огромна разлика между България и Украйна, защото те имат осигурено финансиране. „На тях ще им помогнат в рамките на помощите за войната, да си построят реактора, да го изградят и да го пуснат в експлоатация. Докато ние нямаме тази възможност. Ние трябва да търсим инвеститор“, обясни Хиновски.
Голяма щета за България с оборудването на АЕЦ Белене - защо никой не говори?
„Разрешението, което ние чакаме от „Росатом“ е да ни бъде предоставена ядрена гаранция, която минава през изследвания и регулаторни органи. Ако ние не сме в рамките на ЕС и не търсим техните рамки за безопасност, можем да си построим този реактор със западна помощ, западни технологии“, заяви енергийният експерт.
Според него АЕЦ „Белене“ е образец на многократно провалян проект по един и същи начин. „Имаме шест опита да започнем изграждането на „Белене““, каза Хиновски.
Още за случващото се в Украйна – четете тук