Живеем в свят, в който прогнозите нищо не значат. Видяхме какво стана с Брекзит. Сега и с изборите в САЩ е трудно да се предскаже победителят. Намираме се на ръб, след който може да се зададе авторитаризъм. Преди време хората участваха в социологически проучвания съзнателно, има усещането, че го правят за обществото и честността на изборите. Това им омръзна. Друга причина е, че публичността се измести в интернет, където текат съвсем различни процеси. По друг начин се дискутира. Познатите печатни медии със своята структура и йерархия на отговорностите и стандартите, пренесени в дигиталната среда, вече са други.
Тези разсъждения изложи пред Радио София културологът проф. Ивайло Дичев:
„В мрежите виждаме вълни от емоции, конспирации. Тръмп разчита на това - лъжи, самохвалства, радикализация на обществото. И това става модел в целия свят, включително и у нас.
Хората се насъскват едни срещу други. Вече няма значение истината. Търсиш начин да мразиш другия. И новите, дигитални медии помагат за това.“
В момента въпреки социологическите допитвания и данни, повечето хора залагат на Тръмп – биха спечелили повече, защото би било изненада, отбеляза проф. Дичев и сравни този факт с общественото мнение.
„Това, което всички чуват и мислят, то не се забелязва много. Ако кажеш нещо невероятно, странно, шокиращо, всички го забелязват. Видяхме го у нас с ковид“, допълни културологът, намеквайки за доц. Мангъров.
По думите на Ивайло Дичев за Европа победа на Тръмп ще означава нещо много лошо. Той направи всичко възможно да скара съюзниците в НАТО. Налага крайния десен егоизъм. Говори така, сякаш ни прави бизнес услуга. У нас видяхме как по брутален начин ни принуди да сключим сделката на военните самолети. Докато Байдън е олицетворение на институцията.
Медийната прозрачност на света, мигновеното информиране допринася много за това, борбата с тероризма да не слиза от дневния ред. По мнението на проф. Дичев във Франция се задава контрол над дигиталните медии и ревизия на отношението към религиите.
„Ковид кризата е тест до каква степен е здрава една държава и доколко е легитимна нейната власт“, коментира още културологът.