Турските адвокатки занапред ще могат да пледират забулени с ислямска забрадка в съдилищата на страната, където на подсъдимите от кюрдски произход пък ще е разрешено да говорят на майчиния си език. Това съобщиха съдебен и парламентарен източник.
Решението е взето от най-висшата юридическа административна власт в страната - Държавния съвет, след като ищца се обяви за жертва на религиозна дискриминация. То разрешава на адвокатките да се явяват забрадени на процесите – нещо което бе строго забранено досега, добавя БГНЕС.
Решението бе остро разкритикувано от средите, поддържащи светския характер на турското общество. Председателят на адвокатското съсловие в Анкара Метин Фейзиоглу смята, че една адвокатка не може да защитава обвиняем в една светска държава, като демонстрира религиозната си принадлежност.
Забраната за носене на ислямска забрадка обаче остава в сила за прокурорките и съдийките – част от държавния апарат, където тя продължава да е забранена.
Турският парламент прие законопроект, разрешаващ на подсъдимите от кюрдски произход да говорят на майчиния си език по време на съдебните заседания. Гласуването на законопроекта, преминало бурно, било изискване на кюрдски ръководители с цел да се постигне напредък на мирните преговори, започнали неотдавна между властите в Анкара и водача на забранената ПКК Абдула Йоджалан, който излежава доживотна присъда.
Ислямисткото правителство на премиера Реджеп Таийп Ердоган, което е на власт от 2002 г., постепенно налага нововъведения в религиозен дух, като подкопава светските устои на Турската република, създадена от Кемал Ататюрк.
Редактор: Е. Гигова