Българската асоциация на производителите на инертни материали настоява да се криминализира незаконният добив на инертни материали от реките, съобщи БНР.
С последните промени от закона за водите се забранява изземването на наносни отложения от водните обекти, с изключение на река Дунав и водохранилищата, както и когато това се налага за поддържане на проводимостта на речното легло.
Осигуряването на проводимост на реките досега се използваше от различни фирми лесно да си осигурят разрешителни за изземване на инертни материали.
Според съпредседателя на Българската асоциация на производителите на инертни материали Радомир Чолаков това е една криминална сива ситуация, която няма как да бъде търпяна, защото тя създава както икономически проблеми, защото създава сив пазар, така и много големи екологични проблеми, защото няма никакъв контрол върху въпросните дейности.
Въпреки законодателните ограничения е възможно отново да има нарушения чрез добив на инертни материали от реките през нощта.
Заместник-министърът на околната среда Павел Гуджеров обеща да има по-строг контрол съвместно с органите на местната власт.
Санкциите за изземване на наносни отложения от воден обект с механизация без разрешително са от 20 до 50 хиляди лева.