Поискали сме от Върховния административен съд (ВАС) спиране на предварителното изпълнение на проекта за обход на Габрово с тунел под Шипка. Това обясни адвокат Александър Коджабашев, който заедно с WWF обжалва пред ВАС решението по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта, предаде БГНЕС.
Първата копка на тунела вече беше направена на 16 май тази година, преди да има окончателно решение за законността на проекта заради възможността за предварителното изпълнение. Следващото заседание по делото обаче ще бъде в началото на октомври, а дотогава ще продължи реализацията на проекта.
"Докладът за ОВОС страда от съществени недостатъци, при обходния път на Габрово има няколко десетки неточно измерени отстояния между планираното трасе и жилищни сгради. Пропуснато е установяване на местообитания, намиращи се в района, а ние твърдим, че ще бъде унищожено поне едно местообитание", смята адвокат Коджабашев. Той е убеден, че в доклада за ОВОС има не само неточности, но и неистини.
От WWF и от няколко инициативни комитета от Габрово представиха днес алтернативи на одобрения проект за обход на Габрово с тунел под Шипка. "Не искаме спиране на проекта, а подкрепяме различни от одобрените трасета", обясни Катерина Раковска от екологичната организация. WWF подкрепят идеята за изграждане на по-дълъг от одобрения към момента тунел под Шипка. "Ползите за изграждането на дългия тунел са доста. Ще се опазят водосборите, питейните води, биологичното разнообразие. Изграждането на дълъг тунел ще доведе и до по-бързо преминаване на Стара планина", смята Раковска. От WWF напомниха и че главна дирекция "Околна среда" на Европейската комисия вече е започнала проверка, но случая с номер 4374/12/ENVI, която все още не е приключила.