Жители на Благоевград настояват за местен референдум, който да определи съдбата на древното римско селище Скаптопара. То бе разкрито при строителството на магистрала "Струма" край града. На референдума трябва да се реши дали да се запази селището, съобщи БНР.
Само преди дни министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков обяви, че процедурата по преместване на трасето на магистралата е дълга и ще струва скъпо. Според него това ще забави строежа на този участък с 2 години, до 2023 г. и няма гаранция, че на бъдещото трасе отново няма да има археология. Все пак Нанков обясни, че ще се изчака експертната комисия, създадена от Министерството на културата, да проучи обекта и да даде оценки и след това ще се предприемат действия.
Въпреки думите на министъра във вторник благоевградчани излязоха на протест в местността, където се намират разкопките. Живеещите в района забелязали, че в участъка са струпани много тежка техника и работници, които работят до трасето непосредствено до археологическите разкопки. Отново във вторник стана ясно, че има и четвърти вариант да се спаси древното селище, като се прокопае тунел под него, съобщиха местни медии. Останалите 3 варианта са изместване на трасето, изнасяне на ценните артефакти или построяването на дълъг виадукт над разкопките.
Археологическите находки край благоевградското село Покровник влязоха и в социалните мрежи, като групата във Facebook "Ние сме против застрояването на разкопките около Благоевград" вече е подкрепена от хиляди. Освен това в социалната мрежа тече и петиция за спасяването на Скаптопара, пише Сега.
Общината в областния град застава зад идеята за запазване на археологическите находки в техния автентичен вид, стана ясно след проведената вчера среща на кмета на Благоевград Атанас Камбитов и доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей към БАН, който ръководи екипа за археологическите разкопки край града.