Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ирини Зикидис: Разбрахте ли как западно НПО - вместо помощ за насилени жени, плаща милиони за заплати?

30 ноември 2020, 12:16 часа • 8303 прочитания

Кратка история за израждането на неолиберализма или как една справедлива идея, като първата вълна на феминизма, се превърна в бутафорен бизнес на крадливи свраки. Или как да си направим НПО и да паразитираме върху пострадалите от насилие жени, открадвайки няколко милиона долара, разкрива Ирини Зикидис в социалната мрежа Фейсбук.

Но нека започнем от самото начало:

Първа вълна на феминизма, края на 19 век

Първата вълна на феминизма се свързва с движението на суфражетките, от английската дума suffrage – избирателно право. Движението цели предоставяне на избирателни права на жените, и се бори против дискриминацията им в политическия и икономическия живот. Началото е поставено в края на 19 век във Великобритания и САЩ. В Америка, Уайоминг първи в света дава право на жените да гласуват и е наречен „щатът на равноправието”. При първата вълна на феминизма фокусът е върху търсенето на формално равенство между мъжете и жените. Този феминизъм се основава на принципите на Просвещението, което включва и ново отношение към жената.

Втора вълна на феминизма,1949

Неин вдъхновител е „Вторият пол” на Симон дьо Бовоар. Апогеят на втората вълна е през 60те и 70те години на 20 век, с надигането на неомарксистките студентски движения на Запад, покровителствани от теоретиците на Франкфуртска школа (сред които е и Маркузе). Втората вълна на феминизма е пряко свързана с разчупването на традиционната ценностна система и общоприетия модел, базиран на християнските ценности и детерминираните роли на мъжа и жената. Целта е ролите да се уеднаквят, което не може да бъде постигнато без събаряне на авторитета на мъжа в семейството, и логично води до обявяване на патриархата за форма на потисничество.

Трета вълна на феминизма, 2006

Третата вълна или модерният западен феминизъм демонстрира яростно опълчване срещу традиционните стълбове на обществото – семейството, бракът, биологичните и социални роли на мъжа и жената. #MeToo възниква през 2006 г. от правозащитничката Тарана Бърк като движение за разкриване на сексуални посегателства и подпомагане на жертвите. Целевата група са цветнокожите жени и тези с по-нисък социален статус. През октомври 2017 г. масова популярност на движението дават обвиненията срещу Харви Уейнстейн и неговите жертви. Десетки хиляди жени заявяват, че са били насилвани сексуално от мъже на властови позиции и са мълчали от страх. Постепенно, обаче, наяве започват да излизат случаи за откровени лъжи и клевети, с цел финансова облага. Самата основателка на #MeТoo Тарана Бърк посочва, че движението е станало „неузнаваемо.“ Движението среща и свои яростни критици в лицето на Катрин Деньов, Фани Ардан и Брижит Бардо, които заговориха за умишлено оклеветяване на известни мъже.

И така стигаме до логичната новина от вчера, която породи сериозен скандал на запад - изключително известното западно НПО Time's Up, събиращо огромни средства за "насилени жени", е похарчило "по-малко от 10% за реални жертви на насилие", изхарчвайки над 3 милиона долара за ужасяващо високи заплати, бонуси, реклама и луксозни конференции.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес