Интеграция на децата със специфични образователни потребности в масовите училища трябва да има, но не заради самата нея. Мнението изказа в предаването „Всички в час“ на Радио „Фокус“ Любомир Велков, зам.-директор на столичното училище за деца с нарушено зрение „Луи Брайл“. Според него е добре децата да се интегрират в общообразователните учебни заведения, когато са подготвени от ресурсни учители.
Велков коментира и реализацията на учениците си. „Голяма част от тях се реализират в сферата на висшето образование като продължават обучението си в различни специалности: „Икономика“, „Специална педагогика“, „Социална педагогика“, „Право“. Една малка част си намират работа, в нашето училище също има около 15 души с нарушено зрение, които работят като учители и възпитатели. Не съм много запознат със статистиката, но много малко са хората, които действително се реализират на пазара на труда след завършване на висшето си образование. След това те членуват в Съюза на слепите, мисля, че са около 16 000 души. Да кажем много малък процент - около 700-800 души, извършват някакъв труд“, коментира Любомир Велков.
Той каза още, че у нас обучението на деца с множество увреждания е на добро ниво, като се позова на оценка от американски специалисти от училището за незрящи „Пъркинс“ в Бостън.