Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Институтът за пътна безопасност: Зелената мигаща светлина е намалила катастрофите наполовина

09 ноември 2021, 13:32 часа • 1880 прочитания

Мигащата зелена светлина беше въведена експериментално преди повече от 8 години в град София, след което същата беше въведена в Стара Загора, Варна и Пловдив. По данни на Столична община след въвеждането й катастрофите на кръстовища в град София са намалели наполовина. Това съобщиха от Института за пътна безопасност.

През този период шофьорите придобиха навик да очакват зелената мигаща светлина преди да се появи жълтата. Зелената мигаща светлина дава допълнителна информация на всички шофьори, на базата на която те могат да предприемат безопасно поведение, съобразно разстоянието на което се намират от кръстовището. По презумпция, колкото е по-информиран един шофьор за това, което предстои да се случи на пътя, толкова по-малка е вероятността да допусне грешка. На практика използването на зелената мигаща светлина се превърна в едно добро решение, което бе възприето положително от всички шофьори, уточняват още от организацията.

Експерти на Института за пътна безопасност през 2018 г. сигнализираха Столична община и МРРБ, че мигащата зелена светлина не е уредена нормативно. Действия и от двете страни не бяха предприети и сигналите на ИПБ бяха игнорирани, защото една и съща политическа партия управляваше правителството и големите общини в България (Гарван гарвану око не вади). След промяната на политическата среда през 2021 г. Станахме свидетели на политическо противопоставяне, за което цената я плащаме всички ние, които се движим по пътищата на България. Изведнъж МРРБ реши да се разпореди зелената светлина да бъде премахната вместо да положи усилия и да уреди нормативно тази добра практика, която беше възприета положително от всички. Министърът на регионалното развитие и благоустройство отговаря за наредбата, касаеща светофарите, припомнят от ИПБ.

"За нас експертите на ИПБ е учудваща активността от страна на МРРБ по този въпрос и липсата на реакция по десетките сигнали за обезопасяване на опасни пътища в страната. Настояваме това решение да бъде преразгледано по най-бързия начин, като се създаде работна група, която нормативно да уреди зелената мигаща светлина.", призовават от организацията. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес