Институтът за пътна безопасност (ИПБ) излезе с остра критика към Агенция „Пътна инфраструктура“, че не предприема действия, за да се върнат авансите, раздадени от държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД.
„След като експертите на Института за пътна безопасност се запознаха с одитния доклада на Сметната палата относно дейността на „Автомагистрали“ ЕАД и пресконференцията на министъра на регионалното развитие и благоустройство г-жа Виолета Комитова останахме в недоумение, че министърът не обяви, че АПИ ще си върне авансите и ще пристъпи към прекратяване на договорите“, сочат в публично обръщение от ИПБ.
От Института припомнят на министър Комитова, че на стр. 8 от доклада се посочва следното:
„............ за укрепване на обекти от РПМ, към 31.12.2020 г. от „АМ“ ЕАД са сключени 129 договора с външни изпълнители и контрагенти, чиято обща стойност възлиза на 411 666 288 лв. без ДДС Към края на одитирания период по договорите са извършени авансови плащания в общ размер на 180 790 372 лв. с ДДС . От външните фирми изпълнители, с най-голяма стойност на сключените договори са: „Автомагистрали Хемус“ АД - 123 204 300 лв. без ДДС; „Джамбо 33“ ООД - 103 778 777 лв. без ДДС; „ДЛВ“ ЕООД - 61 210 700 лв. без ДДС“.
И още:
„..В същото време, с авансово предоставените финансови средства в значителен размер (180 790 хил. лв. с ДДС) на трети лица, на същите е дадена възможност да разполагат за неопределен период от време с голям публичен финансов ресурс, без да има каквото и да е насрещно изпълнение на СМР (с изключение на междинно изпълнение по един обект). Авансови суми са предоставяни дори и за обекти, за които към края на одитирания период няма получени задания за проектиране от възложителя АПИ. Към края на одитирания период от определените за укрепване 84 бр. обекти няма нито един окончателно завършен обект, което не отговаря на обществените потребности“.
Според Института непредприемането на действия за прекратяване на договорите и връщането на авансите означава, че заявените намерения за прозрачност и ефективност на разходването на публични ресурси от Президента на България Румен Радев не се изпълняват от назначеното от него служебно правителство.
А експертите на ИПБ имат готовност да съдействат за прекратяване на договорите и връщане на авансите.