Фирмите „ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД (в комбинация с „Главболгарстрой“ АД) и „Джи Пи Груп“ ще изграждат инфраструктура за приемането на изтребителите F-16 от САЩ в авиобаза „Граф Игнатиево“. Това става ясно от писмен отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов, даден на въпрос от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Народният представител цитира медийни публикации, в които се говори за одобрени без конкурс четири обществени поръчки за общо около 500 милиона лева за „Граф Игнатиево“ през декември 2024 г. Той иска да знае дали са одобрени такива поръчки по този начин и каква е стойността.
На 10 февруари Запрянов отговаря, че всъщност конкурс е бил проведен между 7 дружества (общо са били 8, но едно не е потвърдило интерес) - въз основа на получена от ДАНС справка за тях. Министерството на отбраната се е разбързало с оглед забавяне на цялостната подготовка за приемането на самолетите. Самият той наскоро беше в САЩ, където участва в церемония по предаването на първия F-16 от общо два транша по 8 изтребителя. Всъщност първите два самолета идват в края на първото тримесечие на тази година, а до края на третото тримесечие ще бъдат доставени всички 8 по първия договор. Вторите 8 изтребителя се предвижда да се доставят в периода 2027 – 2028 г.
Още: Мечтите на българската армия се сбъдват: САЩ ни предава първия изтребител F-16 (ВИДЕО, СНИМКИ)
Снимка: Министерство на отбраната
И тъй като в Актуализирания проект за инвестиционен разход (АПИР) „Придобиване на нов тип боен самолет“ за най-мащабния и ресурсоемък проект за модернизация на българската армия не е включено изграждане на необходимата инфраструктура за използването на изтребителите, то България поема изцяло отговорността да изгради инфраструктура за разполагане, използване и поддръжка на самолетите и тяхното въоръжение в „Граф Игнатиево“.
Забавяне
Планът за модернизация на авиобазата е приет още през 2021 г. Със САЩ има общо 4 договора за F-16 Block 70 и необходимото въоръжение за тях. В тях пише, че наличието на сертифицирана от американската страна инфраструктура е основно изискване за издаване на разрешение за експорт на самолетите и тяхното въоръжение от правителството на САЩ. Ако няма такава инфраструктура, страната ни трябва да плаща разходите за съхранение на изтребителите в САЩ до изграждането на такава.
„Поради различни обективни фактори, настъпили по време на подготовката на необходимата инфраструктура, е кумулирано известно закъснение в цялостната подготовка на летище „Граф Игнатиево“, което, от своя страна, доведе до необходимост от предприемане на спешни мерки от страна на Министерство на отбраната за успешното и срочно финализиране на реконструкцията“, посочва Атанас Запрянов в отговора си.
Министърът акцентира върху това, че летище „Граф Игнатиево“ е действащо – с ползвател военно формирование 28000 от състава на Военновъздушните сили. То е стратегически обект на МО и съвместно съоръжение по смисъла на споразумението за сътрудничество в отбраната между България и САЩ. Там се провежда бойно дежурство по Air Policing, учения с международно участие и съвместни летателни тренировки.
Снимка: Министерство на отбраната
Още: Бивш началник на отбраната каза как F-16 ще стигне до България и ще взима ли бойни дежурства
Стойността на поръчките и кой ще ги изпълнява?
Отчитайки всички тези факти, министерството е направило допълнителен анализ за подхода на възлагане на обществените поръчки. На заседание на Съвета по отбрана от 16 септември миналата година е разгледана информация относно възможността за възлагането им. Става въпрос за:
- „1550/Район за оперативна подготовка на самолет F-16 с 16 броя укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища във военно формирование 28000 – Граф Игнатиево“;
- Изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „1550/Хангар за обслужване и ремонт на самолет F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“;
- Изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „1550/Район за обслужване на въоръжение и боеприпаси във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“.
Впоследствие е добавена и четвърта точка: „1550/Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“.
Министърът на отбраната е внесъл в Министерски съвет доклад за наличие на основен интерес, свързан със сигурността на страната и необходимостта от неговата защита. През октомври 2024 г. изпълнителната власт взема решение за наличие на такъв интерес в случая с изграждането на критична летищна инфраструктура. Решението предвижда основните интереси да бъдат защитени при сключване на договор за поръчка или при провеждане на конкурс.
Още: Запрянов: Първите два самолета F-16 ще дойдат в края на март догодина
Във внесения в Министерски съвет доклад са посочени 8 дружества – въз основа на получена от ДАНС справка, съобщава министърът на отбраната. Става въпрос за „Ат Инженеринг 2000“ ООД, „ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД, „Главболгарстрой“ АД, „Електрисити“ ЕООД, „ГБС-Пловдив“ АД, „Джи Пи Груп“ АД, „Каро Трейдинг“ ООД и „Минстрой Холдинг“ АД. Те отговарят на поставените изисквания и критерии за подбор, които са „аналогични и завишени“ с тези, предвидени за процедурите по общия ред на Закона за обществените поръчки. Целта е срочно и качествено изпълнение, отчитат от МО.
Снимка: Министерство на отбраната
Работна група, назначена от Атанас Запрянов, е разгледала и оценила офертите, провела е и преговори с подалите оферти участници. Така на осемте фирми е пратена покана за потвърждаване на интерес за подаване на оферта и участие в преговори за изпълнение. Единствено от дружество „АТ Инженеринг 2000“ ООД не е постъпил отговор.
Останалите са получили покана за подаване на оферта и участие в преговори. В определения срок са постъпили оферти от „ГБС-Инфраструктурно строителство“, „Електрисити“, „Джи Пи Груп“ и ДЗЗД „Хангар Ф-16“ (обединение между „ГБС-Инфраструктурно строителство“ и „Главболгарстрой“). След извършена оценка на предложенията и проведени преговори са сключени договори за строителство въз основа на определения критерий „икономически най-изгодната оферта“, съгласно одобрената методика за оценка, посочена в доклада за основен интерес, посочва министърът на отбраната.
За първия обект - „1550/Район за оперативна подготовка на самолет F-16 с 16 броя укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища във военно формирование 28000 – Граф Игнатиево“ - договор е сключен с „ГБС-Инфраструктурно строителство“, като общата стойност е 108 432 463,87 лева без ДДС, плюс 10% непредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 328 дни.
Още: Тестваха първия български изтребител F-16 Block 70 в полет (СНИМКИ и ВИДЕО)
За втора позиция - Изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „1550/Хангар за обслужване и ремонт на самолет F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ - договорът е с ДЗЗД "Хангар Ф-16". Стойността е 64 680 000 лева без ДДС, пак с включени 10% непредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 368 дни.
За трета позиция - Изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „1550/Район за обслужване на въоръжение и боеприпаси във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ - договорът е пак с "ГБС-Инфраструктурно строителство". Стойността е 38 834 477,63 лева без ДДС, отново с включени 10% непредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 368 дни.
Снимка: Министерство на отбраната
За последна точка от обществената поръчка - „1550/Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ - е сключен договор с "Джи Пи Груп" на стойност 22 368 926,94 лева без ДДС, като са включени 3% недпредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 330 дни.
Общата стойност на четирите сключени договора е 234 315 868,44 лева без ДДС, гласи отговорът на Атанас Запрянов, който може да бъде видян в сайта на Народното събрание.
Кои са фирмите, получили договорите?
"Джи Пи Груп" отново попада под прожекторите, срещу която вървеше наказателно производство - разследваше се дали е замесена чрез свързани с нея консултанти и физически лица в корупционна схема за източване на еврофондове. Делото обаче беше прекратено: След данни за източване на еврофондове и изгаряне на документи: Делото срещу "Джи Пи Груп" е спряно.
Разследване на "Биволъ" преди години обърна внимание на „данни за мащабна и всеобхватна корупция в европроекти“, излизащи от „скритото счетоводство на мрежа от консултантски фирми, свързани с големи строителни компании“. Точно по това време разследващият журналист Димитър Стоянов и румънският му колега Атила Биро бяха арестувани край Радомир, докато се опитвали да заснемат как в дупка в полето край с. Егълница, община Ковачевци, се изгарят документи, свързани с разследването по т.нар. „Джи Пи Гейт“. От "Джи Пи Груп" отрекоха да са изнасяли или горяли каквито и да е документи, като нарекоха случая "манипулация".
Припомняме, че "Джи Пи Груп" ремонтираше и ул. "Граф Игнатиев" в София, като бившият зам.-кмет по транспорта Евгени Крусев беше обвинен, че е облагодетелствал фирмата изпълнител. През април миналата година обаче Крусев успешно осъди прокуратурата за незаконно обвинение. Преди това Върховният касационен съд реши, че той няма вина и не е извършил длъжностно престъпление.
Столична община имаше и договор с „Джи Пи Груп“ АД от 2018 г. за изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в зона 2 от Централна градска част на София - за 20 113 417 лв. без ДДС. Фирмата попадна във фокуса заради списък с компании, свързани с наложени на Столична община глоби през декември 2023 г.: След ремонта на ремонта в центъра: Глоби за милиони за Столична община.
Снимка: Министерство на отбраната
Името на компанията наскоро беше намесено в разследване на Европрокуратурата за измама, свързана с изграждане на сигнализация по жп отсечка у нас - но не пряко от европрокурорите, а от разследващата медия Bird.bg: Европрокуратурата обвини бивш директор на НКЖИ заради измама с жп отсечката Пловдив - Бургас.
Още през 2019 година Mediapool писа, че консорциум "Плобур", с водещ партньор "Джи Пи Груп", печели търга за сигнализацията и телекомуникацията на жп линията Пловдив – Бургас с цена от близо 185 млн. лв. без ДДС. В обединението влизат една от най-големите строителни компании у нас "Джи Пи Груп" АД, "Мармет" АД, "Бомбардие Транспортейшън Итали" АД и "Бомбардие Транспортейшън Полска" ООД, пише изданието. Впоследствие френската "Алстом" придобива "Бомбардие" и е вписана на нейно място, твърди разследващият сайт Bird.bg. Медията писа в началото на декември 2024 г., че изпълнителният директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев има призовка да се яви в Офиса на европейските делегирани прокурори: Bird.bg: Директорът на "Джи Пи Груп" е на прицел от европрокуратурата.
Що се отнася до "Главболгарстрой", компанията беше свързана с прекратения договор за разширяване на газохранилището в "Чирен".