Трудно е да се съглася с твърдението за ценови балон на пазара на недвижими имоти. Ценови балон бихме имали, ако цените изглеждат неразумно високи на фона на разходите по създаване на нови сгради или ремонтирането на съществуващите".
Това мнение изложи пред БНР Иван Велков, бивш председател на Националното сдружение за недвижими имоти, сега член на УС на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI.
Той обясни, че по ред причини, "тръгнали далеч преди пандемията от Covid-19 и войната в Украйна", са повлекли повишаване на цените на материалите, суровините и енергоносителите, а също и на работните заплати и на транспортните разходи:
"Всичко това означава, че създаването на нова или ремонт на стара сграда би струвало в пъти повече, отколкото преди години. Разликата обаче е, че сега освен по-скъпо, ще е и по-качествено, защото технологичните иновации и европейските изисквания за качеството на сградите стремително се повишават, което би трябвало да доведе до по-сигурна и качествена среда на живот на обитателите на тези сгради".
Инфлацията е причина за интереса към закупуване на имоти, коментира Велков:
"Във всяка криза имотите са били убежище за съхранение на доходи и спестявания".
Иван Велков посочи, че енергийната ефективност за всички видове сгради е важен и полезен процес:
"Вече всеки човек си дава сметка, че една добре построена, планирана и разумно управлявана сграда, ежемесечните комунални разходи биха бил в пъти по-ниски от тези, които са в сгради без енергийна ефективност".
Десислава Николова, старши пазарен анализатор в портала "Моите пари", коментира в предаването "Хоризонт до обед", че инфлацията се използва като трамплин от анализатори, които "подтикват към вземане на инвестиционно решение, което е свързано с покупка на недвижим имот, с цел съхраняване на парите от протичащите инфлационни процеси".
Тя направи прогноза, че инфлацията ще се увеличава до края на годината.
"Не виждам опасения по отношение на стабилността в банковите системи, по-скоро виждам опасения в поведението на хората, което забелязваме в момента. ... Инфлацията помага за обезценяването на кредитите".