Точковата система, по която ще се оценяват хората с увреждания, ще се промени, за да е по-обективна. Затова от 1 април се въвежда и коефициент според възрастта на хората с увреждания, за да няма ощетени, стана ясно след вчерашното заседание на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, пише в. "24 часа".
Точковата система ще се прави от социални служители и ще съдържа категории с въпроси, на които ще се дават оценки от 0 до 4. Общият брой точки, които може да събере един инвалид, е 204. Тези точки ще се умножават по коефициент според възрастта. За децата до 12 години той ще е 1,556.
Според резултата, който се получава, ще има 4 варианта. В първия вариант съответният човек ще има личен асистент до 15 часа на месец. При втория вариант часовете стават 42, а при третия - до 84. Максималният брой часове - 168, ще е за хората в най-тежко положение.
За следващите две години ще важат още 2 условия - възрастните кандидати за личен асистент да са с над 90% увреждания с право на чужда помощ, а децата - с над 50% с право на чужда помощ.
Въпросите в анкетата за определяне на степента на увреждане включват от това доколко хората могат да се обслужват (да се къпят, готвят, да ползват битова техника), до движат ли се сами - плюс, разбира се, възрастта. Освен това част от питанията са прецизирани, защото в първия вариант имаше например въпрос дали човек с увреждане може да отиде сам до банката. "Едно дете с увреждане не ходи в тези институции и съответно щеше да получи 0 точки", посочи Веска Събева от национално представителните организации на хората с увреждания.
Прилагането на индивидуалната оценка трябва да започне от 1 април. След 3 месеца ще се направи анализ и ако е нужно, ще се коригира индивидуалната оценка, обясни социалният министър Бисер Петков.